Technologia

Bezpiecznik, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczniki są doskonale znane każdemu, nawet osobom nie zajmującym się elektroniką. Ich zadaniem jest przerwanie obwodu wtedy, gdy przekroczona zostanie dana wartość (może to być natężenie prądu lub temperatura otoczenia). Na co dzień możemy spotkać bezpieczniki domowe, samochodowe, a także bezpieczniki zamontowane w urządzeniach elektronicznych. Oto co warto wiedzieć o bezpiecznikach!

Podstawowy element zabezpieczający urządzenie

Według definicji bezpiecznik jest podstawowym elementem, który zabezpiecza urządzenie, jego element lub też użytkownika przed określonym zagrożeniem. Czynnikiem zagrożenia może być np. natężenie prądu, ale też temperatura czy obecność danego bodźca, np. ulatniającego się gazu. Istnieje wiele różnych rodzajów bezpieczników. Dzieli się je ze względu na czynnik zagrożenia, jaki bezpiecznik ma za zadanie wykryć, jak również ze względu na sposób działania (bezpieczniki bezpośrednie i pośrednie) czy krotność wykorzystania (jednokrotne i wielokrotne). Bezpieczniki stosuje się w większości urządzeń elektrycznych. Możemy też spotkać się z nimi w mieszkaniach oraz samochodach.

Dobry bezpiecznik – czyli jaki?

Dobre bezpieczniki powinny być czułe na czynnik zagrożenia i gwarantować możliwie wysoką pewność zadziałania. Bezpiecznik musi być niezawodny – to od niego zależy bezpieczeństwo układu i użytkownika, dlatego wybierając bezpiecznik, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Pewne bezpieczniki o bezkompromisowej kulturze pracy znajdziesz w sklepie AVT. Warto spojrzeć również na ofertę w kategorii tranzystory: https://sklep.avt.pl/category/tranzystory.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =