Polecamy

Czym jest filament do drukarki 3D?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drukowanie 3D stało się popularną techniką, która pozwala zarówno na masową produkcję idealnie powtarzalnych, precyzyjnie odtwarzanych obiektów, jak i na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań czy też ich testowanie na małą skalę. Aby jednak drukowanie było w ogóle możliwe, konieczne jest zastosowanie do niego odpowiednich materiałów – czyli właśnie filamentów.

Z czego zbudowany jest filament 3D?

Filament 3D to cienka struna (często mająca 1,75 mm średnicy), która wykonana jest z materiału termoplastycznego. Może nim być na przykład ceniony, biodegradowalny PLA, wytrzymały PP czy też bardzo rozpowszechniony i odporny ABS. Ważną cechą tych oraz innych materiałów jest to, że mogą posiadać różne zabarwienia i dodatkowe właściwości, o których powiemy za chwilę.

Jak zachowuje się filament w drukarce?

Filament jest wprowadzany do głowicy drukarki 3D, gdzie ulega podgrzaniu i nabiera plastyczności. Następnie za pomocą cienkiej dyszy (nozzle), która może mieć średnicę np. 0,4 mm, zostaje on wypuszczony na specjalną platformę pracującą, gdzie za sprawą poruszającej się odpowiednio dyszy tworzy zadany kształt.

Dodatkowe właściwości filamentów

To, że filament do drukarki 3D może mieć niemal dowolny kolor, to jedna z jego podstawowych cech. Dzięki temu, a także za sprawą stosowania specjalnych dodatkowych urządzeń lub drukarek kilku dyszowych, można tworzyć naprawdę fantazyjne wzory. Jednak na tym nie kończą się możliwości.

Podstawowe materiały (takie jak wymienione wyżej PLA, ABS czy PP) mogą posiadać dodatki, które zupełnie zmieniają ich właściwości. Może to być na przykład dodatek, który nadaje im wyglądu ceramiki lub drewna, albo pozwala na fosforescencję. Z kolei w naukach ścisłych często cenione są filamenty przewodzące, które w swojej strukturze zawierają nanocząstki węgla, pozwalające na przepływ prądu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przydatne materiały do budowy domu
Przydatne materiały do budowy domu
Każdy, kto miał okazję poznać podstawowe wiadomości z branży budowlanej, wie, że budowa domu to jeszcze bardziej skomplikowane przedsięwzięcie, niż […]
Parametry (płynnej) gry w środowisku sieciowym
Parametry (płynnej) gry w środowisku sieciowym
Przy wyborze serwera do gier sieciowych należy dobrać parametry hostingu do indywidualnych potrzeb. W przypadku gier przeglądarkowych dobrze sprawdzą się […]
Podróż taksówką – jakie ma zalety?
Podróżowanie taksówką to jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych środków transportu. Poniżej przedstawiono kilka głównych korzyści: Wygoda Pierwszą zaletą podróży kabiną […]
Ostatnie wpisy