Na dachach polskich domów coraz częściej można zauważyć panele słoneczne. Wynika to z faktu, że stanowią one doskonałą alternatywę dla energii pozyskiwanej z paliw stałych, gazu albo elektryczności. Tego typu konstrukcje jako posiadają dwie zasadnicze zalety – po pierwsze są ekologiczne (nie wpływają w żaden sposób negatywnie na środowisko naturalne), po drugie zaś korzystanie z nich jest darmowe (płacimy jedynie za same panele i montaż). Urządzenia te są dostępne w wielu hurtowniach, takich jak np. http://www.grodno.pl/hurtownia-elektryczna-warszawa-praga-poludnie.html.
Baterie słoneczne to specjalne ogniwa fotowoltaiczne, które mają za zadanie zamianę energii pozyskiwanej z promieni słońca na zwykłą energię elektryczną. Zazwyczaj są zbudowane z krzemowych półprzewodników, ale niekiedy również z selenu albo germanu. Wyróżniamy trzy główne rodzaje tego typu konstrukcji – baterie monokrystaliczne (najwydajniejsze), polikrystaliczne (średnio wydajne) oraz amorficzne (stosowane przede wszystkim w niewielkich urządzeniach i odznaczające się niezbyt dużą sprawnością).
Zasada działania paneli opiera się na tym, że foton, czyli minimalna jednostka światła, pada na specjalną płytkę krzemową, z której zrobione jest ogniwo. Następnie jednostka ta zostaje pochłonięta przez krzem i zmusza elektron do poruszania się, wybijając go z początkowej pozycji. Ów ruch to właśnie nic innego jak przepływ prądu. Zastosowanie tzw. złącza półprzewodnikowego powoduje, że możliwe jest połączenie całego procesu z obiegiem elektronów w sieci – dzięki temu energia ze światła jest przekształcana bezpośrednio w elektryczną.
Warto dodać, że ogniwa fotowoltaiczne produkują wyłącznie prąd stały, a zatem w celu skorzystania z energii konieczne jest zainstalowanie specjalnego falownika (zwanego inwerterem), który ma za zadanie zmieniać go w prąd zmienny. Jeśli zależy nam na montażu dobrych jakościowo paneli słonecznych, koniecznie zainteresujmy się tym, co ma do zaoferowania fotowoltanika w Częstochowie.