Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jest podstawową kwestią, o którą dbają zarówno zarządcy dróg, jak i osoby będące kierowcami. O ile osoby kierujące pojazdem w razie jakiejkolwiek kolizji mają zabezpieczenie w postaci karoserii samochodu oraz wszystkich elementów wewnątrz niego, przewidzianych właśnie na takie zdarzenie, przechodzień jest zdany sam na siebie oraz rozsądek kierowców.
Przepisy prawa regulują jednak wytyczne dotyczące tego w jaki sposób zapewnić maksimum ochrony właśnie pieszym, będących najmniej zabezpieczoną grupą w ruchu drogowym. W tym celu montowane są na drogach liczne bariery oraz słupy, minimalizujące zagrożenie. Ich wytwarzaniem i montażem zajmuje się najczęściej producent znaków drogowych lub wyznaczona do tego firma. Co zatem wchodzi w skład tych oznaczeń?
Przede wszystkim należą do nich różnego rodzaju barierki oddzielające przestrzeń jezdni od chodnika lub innych tras, po których poruszają się przechodnie. Mogą to być barierki energochłonne albo charakterystyczne pomalowane w kolorach biało-czerwonych (ustawiane np. przy szkołach). To również znaki drogowe oraz sygnalizacja świetlna, które informują kierowców o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych lub terenów przez nich szczególnie uczęszczanych (osiedla i strefy zamieszkania). W tej grupie należy również wymienić progi zwalniające, ograniczające prędkość pojazdów. Nie można zapomnieć o lustrach drogowych, które zwiększają widoczność i tym samym poprawiają bezpieczeństwo na drogach.