Technologia

Czym są przekładnie i do czego służą?

Przekładnie są to urządzenia lub mechanizmy, których zadaniem jest przeniesienie ruchu jakiegoś elementu z napędowego (czynnego) na napędzany (bierny). Dzięki temu zmienia się prędkość i siła albo moment siły konkretnego przedmiotu. Przekładnie wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle – maszynach produkcyjnych, tokarkach, frezarkach ale też w samochodach, rowerach, a nawet zegarach.

Jakie mogą być rodzaje przekładni?

Przekładnie mogą występować w różnych rodzajach. Na przykład:

– przekładnia zębata,

– przekładnia ślimakowa,

– przekładnia cierna,

– przekładnia łańcuchowa,

– przekładnia posuwisto – zwrotna.

Istnieje jeszcze inny podział (ze względu na wykorzystany mechanizm działania przekładni). A więc:

– przekładnia mechaniczna,

– przekładnia hydrauliczna,

– przekładnia pneumatyczna,

– przekładnia elektryczna.

Do czego przydaje się przekładnia ślimakowa?

Koncentrując się dalej na temacie przekładnii ślimakowej, możemy jeszcze wyróżnić, że jest ona jednym z rodzajów przekładni zębatej. Składa się z dwóch ustawionych prostopadle elementów. Jednym z nich jest ślimacznica (czyli wklęsłe, zębate koło ślimakowe), a drugim śruba z gwintem w kształcie trapezu. Wykorzystuje się ją w napędach wielu urządzeń na przykład w frezarkach. Także w kierownicy samochodowej, dźwigach i podnośnikach. Przekładnia może też być wykorzystywana jako mechanizm samohamowny. Bywa stosowana w produkcji silników i motoreduktorów.

Przekładnie mogą mieć różną wielkość w zależności od przeznaczenia. Z tego też powodu mogą charakteryzować się odmienną wydajnością. Osoby zainteresowane będą mogły zdobyć więcej informacji w tym zakresie, korzystając z odpowiednich, sprawdzonych stron przedstawicieli na rynku.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − osiem =