Dom

Jakie warunki trzeba spełnić, aby bez problemu móc postawić własne szambo przydomowe?

Budowę szamba najlepiej rozpatrzyć na etapie przygotowań do wznoszenia domu. Jeśli będzie ono widnieć w planach użytkowania działki, nie będzie trzeba uzyskiwać dodatkowych pozwoleń na jego budowę. Jego użytkowanie jest dopuszczalne, gdy budynek na posesji nie ma możliwości podłączenia do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej. By postawić szambo przydomowe, trzeba wziąć pod uwagę bieżące uwarunkowania prawne.

Zgłoszenie budowy szamba

Jeżeli budowa szamba nie była uwzględniona w planach budowlanych lub dom był kupiony, to istnieje konieczność zgłoszenia chęci postawienia go do urzędu. W przypadku zbiorników o pojemności do 10m3 wystarczy samo poinformowanie odpowiedniej instytucji. Natomiast jeśli objętość przekracza 10m3, wystąpienie o pozwolenie na budowę jest bezwarunkowe. W obu przypadkach należy spełnić pewne wymagania.

Materiały przy budowie szamba

Każde szambo musi być wyposażone w szczelne pokrycie górne oraz szczelne dno i ścianki boczne. W dzisiejszych czasach najczęściej stosowane są prefabrykowane zbiorniki betonowe. Dzięki dużej masie, szamba betonowe są znacznie wytrzymalsze od zbiorników plastikowych. Zabezpieczają one skutecznie przed wypchnięciem wód gruntowych.

Lokalizacja szamba

Obowiązujące prawo zakazuje usytuowanie szamba w zagłębieniu terenu. Aby jego lokalizacja była zgodna z przepisami prawnymi, należy koniecznie wziąć pod uwagę następujące odległości:

  • minimum 2 m od granicy działki oraz od drogi
  • minimum 15 m od studni
  • minimum 5 m od okien i drzwi do pomieszczeń mieszkalnych

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 11 =