Druk przestrzenny to stosunkowo nowa technologia, która dopiero zaczyna przeżywać swój rozkwit. Do niedawna zakup i eksploatacja drukarki 3D wiązały się z dużymi wydatkami, na które przeciętni użytkownicy nie mogli sobie pozwolić. Jednak obecnie już za stosunkowo niewielką kwotę można cieszyć się sprawną, dobrze działającą i przydatną w pracy lub rozrywce drukarką 3D. Na jakie niedrogie modele warto zwrócić uwagę?
Drukarki 3D Flashforge cechują się prostym, ale przemyślanym designem, starannością wykonania i wykorzystaniem wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednym z najbardziej popularnych modeli jest Flashforge Adventurer 3, który stanowi znakomity wybór dla osób szukających drukarki 3D pracującej w technologii FDM i łączącej atrakcyjną cenę z bezkompromisową jakością. Dużą zaletą urządzenia jest niezwykle ciche działanie – poziom głośności nie przekracza 45 decybeli. Flashforge Adventurer 3 został także wyposażony w szereg rozwiązań ułatwiających obsługę nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Można do nich zaliczyć na przykład łatwo wysuwany stół roboczy (niewymagający poziomowania i pokryty materiałem zapobiegającym przywieraniu), intuicyjny system zakładania i wyjmowania dyszy drukującej czy dotykowy ekran z prostym w obsłudze interfejsem. Maksymalny rozmiar wydruku wynosi 150x150x150 mm. Producent udostępnia również specjalne oprogramowanie FlashPrint w polskiej wersji językowej.
Czeska firma Prusa jest obecnie jednym z najbardziej uznanych producentów drukarek 3D wykorzystujących technologię FDM. Bardzo popularnym modelem tej marki jest Prusa MINI, umożliwiające drukowanie elementów o maksymalnych wymiarach 180x180x180 mm. Urządzenie posiada automatycznie poziomowaną platformę do drukowania, elastyczną podkładkę pod wydruk i zmodernizowany ekstruder, który w tej wersji został umieszczony na kolumnie osi Z. Drukarka jest sterowana za pomocą intuicyjnego panelu dotykowego, a całością steruje nowoczesny moduł z płytą główną Buddy. Prusa MINI jest cicha i ergonomiczna, a dzięki specjalnemu systemowi Power Panic urządzenie może wznowić pracę nawet po chwilowym odcięciu od źródła zasilania. Projekty można tworzyć i edytować w dedykowanym oprogramowaniu Prusa Slicer w wersji 2.0.
Drukarka 3D Snapmaker V1 3w1 to wyjątkowy model, który umożliwia nie tylko drukowanie przestrzenne elementów w technologii FDM, ale również grawerowanie przy pomocy lasera oraz rzeźbienie z wykorzystaniem specjalnego modułu CNC. Pole robocze ma wymiary 125x125x125 mm, a urządzenie pracuje z wykorzystaniem standardowego filamentu o średnicy 1,75 mm. Maksymalna temperatura dyszy to 250°C, natomiast stół roboczy może być podgrzany do 80°C. Drukarka umożliwia tworzenie wydruków przestrzennych wykonanych z PLA i ABS, a także rzeźbienie i wykonywanie grawerunków w drewnie, akrylu oraz wielu innych materiałach. Cała konstrukcja oparta jest o mocną ramę wykonaną ze stopu aluminium, dzięki czemu ten model jest niezwykle wytrzymały i odporny na wstrząsy oraz uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie obsługiwane jest z pomocą wielofunkcyjnego oprogramowania Snapmakerjs, które może posłużyć zarówno do tworzenia modeli wydruków 3D, jak i projektów rzeźbiarskich oraz planów grawerowania.
Drukarki 3D Anet stanowią dobry wybór dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z drukowaniem przestrzennym. Model Anet N4 umożliwia drukowanie w technologii SLA (stereolitograficznej), czyli przy pomocy żywicy światłoutwardzalnej utrwalanej ultrafioletem. Stereolitografia to metoda bardzo precyzyjna, pozwalająca na doskonałe odwzorowanie projektu i uzyskanie elementów o niezwykle wysokim poziomie dokładności. Urządzenie jest wyposażone w szereg przydatnych funkcji, między innymi drukowanie w trybie offline czy bieżący podgląd parametrów drukowanego projektu. Platforma oraz zbiornik na żywicę mogą być łatwo zdemontowane, co ułatwia korzystanie z drukarki nawet przy intensywnym eksploatowaniu. Dokładność druku wynosi 0,02 mm, natomiast maksymalny rozmiar tworzonych elementów to 120x65x138 mm. W ofercie marki Anet dostępne są również drukarki wykorzystujące technologię FDM.
Velleman to znana belgijska firma, której działalność obejmuje między innymi produkcję drukarek 3D oraz akcesoriów związanych z drukiem przestrzennym. Jednym z popularnych modeli tej marki jest Vertex Delta K8800 – urządzenie, które znakomicie sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Drukarka jest wyposażona w szereg zaawansowanych funkcji, takich jak wykrywanie braku filamentu, możliwość wymiany materiału podczas drukowania czy automatyczna kompensacja i kalibrowanie stołu roboczego. Pole robocze ma średnicę 200 mm i wysokość 225 mm. Solidna konstrukcja wykonana z aluminium zapewnia stabilność i wytrzymałość, a urządzenie chronione jest przed przegrzaniem przy pomocy specjalnego systemu bezpieczeństwa.
Na rynku dostępny jest ogromny wybór drukarek 3D wyposażonych w ciekawe funkcje. Jakie modele są najbardziej godne uwagi? Dowiesz się u nas!