Nazwę ekogroszek słyszał niemal każdy z nas. Jest to bowiem najpopularniejszy rodzaj węgla, który obecnie dostępny jest na składach. Można nim palić w różnego rodzaju piecach, ma także bardzo wiele zastosowań. Sprawdzamy główne cechy ekogroszku, takie jak kaloryczność czy rozmiar bryłki. Dowiemy się też dlaczego akurat ten węgiel większość producentów zaleca do swoich kotłów.
Bryłka ekogroszku nie powinna mieć średnicy większej niż 25 mm. Zazwyczaj wynosi ona w przedziale od 5 do 25 mm. Dzięki temu można go stosować w kotłach z podajnikiem tłokowym bądź ślimakowym. Nie ma ryzyka uszkodzenia mechanizmu podającego opał, ponieważ małe bryłki nie zakleszczają się nim. Kaloryczność to natomiast zazwyczaj między 25 a 28 MJ na kilogram, choć zdarzają się także odmiany mające większą rozpiętość – od 20 aż do 30 MJ/kg. Kupując konkretny rodzaj ekogroszku, koniecznie sprawdźmy w instrukcji naszego pieca jaka kaloryczność jest dla niego najbardziej odpowiednia. Ma to duże znaczenie w zapobieganiu powstawania szlaki.
Najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem tytułowego rodzaju węgla jest spalanie go w domowych kotłach zasypowych oraz z podajnikiem. Stosujemy go ogrzewania wody przepływającej przez kaloryfery. Może również podgrzewać ciepłą wodę użytkową, która wypływa z kranów w całym domu. W przemyśle pełni on podobną rolę, nierzadko stosuje się go do ogrzewania wielkich hal produkcyjnych. Ekogroszek w Warszawie można kupić na bardzo wielu składach opału, po atrakcyjnych cenach.