Life & Style

Jak często należy wymieniać płyny w aucie?

W eksploatacji każdego samochodu osobowego wyjątkowo istotną rolę odgrywają różnego rodzaju płyny, w tym zwłaszcza silnikowy i chłodniczy. Przede wszystkim gwarantują one bezawaryjne i w pełni bezpieczne pokonywanie wielokilometrowych tras. Warunkiem jest oczywiście ich regularna wymiana, którą z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie, dysponując podstawową wiedzą techniczną. Wysokiej jakości płyny eksploatacyjne do aut posiada w swojej ofercie m.in. znany i ceniony sklep internetowy Acauto.

Przydatne wskazówki dla amatorów

Najważniejszym płynem w samochodzie jest olej silnikowy, ponieważ ma zasadniczy wpływ na żywotność całego napędu i sprawne działanie jego elementów ciernych. Substancja ta stosunkowo szybko traci swoje właściwości, dlatego powinna być wymieniana po przejechaniu co najmniej 12 000 kilometrów, ewentualnie raz w roku. W przypadku nowoczesnych aut wyposażonych w komputer pokładowy informacja o konieczności wymiany jest zawsze wyświetlana na specjalnym ekranie.

Z kolei olej znajdujący się w manualnej bądź automatycznej skrzyni biegów zużywa się średnio po 60 000 km, natomiast płyn hamulcowy po 40 000 km (co przeważnie odpowiada dwóm latom). Pamiętajmy, że w skutek braku wymiany tej drugiej cieczy znacznie wzrasta ryzyko całkowitego zardzewienia komponentów układu hamulcowego, takich jak tarcze, klocki i przewody. Z pewnością warto jeszcze wspomnieć o płynie chłodniczym, który pracuje w warunkach zmiennych temperatur (od –20 do 90° stopni Celsjusza). Tutaj wymiana musi się koniecznie odbywać co trzy lub cztery lata – z uwzględnieniem intensywności korzystania z pojazdu.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 11 =