Czujniki temperatury są niezwykle istotne. Bardzo często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale detektory mają zastosowanie w przemyśle jako elementy termostatów, naszych samochodów, sprzętu AGD oraz innych maszyn.
Termistory są to elementy układów elektrycznych oraz elektronicznych. Zazwyczaj są wykonywane z metalu lub półprzewodnika, ale w niektórych wypadkach to kombinacja tych dwóch materiałów. W przypadku termistora opór elektryczny nie jest stały, ale zależy od jego temperatury. W przypadku termistorów metalowych opór rośnie z temperaturą, a termistorów półprzewodnikowych zależność ta jest odwrotna. Za różnice te odpowiadają inne mechanizmy przewodzenia. W metalach ładunek elektryczny przewodzą wolne elektrony, w półprzewodniku za przewodzenie odpowiadają pary „elektron-dziura”. Czujniki oparte na termistorach z powodu tych odmiennych właściwości dzielimy na czujniki temperatury NTC oraz PTC.
Termistor NTC (negative temperature coefficient) swoje działanie opiera na spadku oporu elektrycznego pod wpływem podnoszenia się temperatury.
Zanim termistor danego typu trafi do termostatu lub innego urządzenia, jako czujnik musi zostać określona krzywa charakterystyki zależności oporu od temperatury, o czym przeczytać możesz więcej na: https://automatyka.elstat.com.pl/k1170,detektory-czujniki-temperatura-termostat-z-regulacja.html. Termistory NTC szczególnie dobrze sprawują się jako bezpieczniki rozruchowe. Ponieważ w temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza posiada dużą rezystancję spoczynkową, skutecznie tłumi impulsu rozruchowe. Dodatkowym zastosowaniem termistorów NTC jest rejestracja ciepła w układach elektrycznych, termostatach itp..