Polecamy

Sprężyny i ich zastosowania

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sprężyny to elementy konstrukcyjne wielu maszyn i sprzętów. Są odporne i trwałe, a jednocześnie giętkie. Stosuje się je przede wszystkim jako łączniki w połączeniach sprężystych, ale można je także spotkać w materacach oraz sofach. Ich zastosowanie jest więc bardzo szerokie i powszechne.

Rodzaje sprężyn

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprężyn. Najpopularniejsze są sprężyny naciskowe, które mogą mieć formę walca lub stożka. Ich pionowy kształt jest równoległy do sił, które na nie oddziałują. Używane są w miejscach, w których potrzebna jest duża energia przy jednocześnie małej ilości miejsca potrzebnej do jej wygenerowania. Można je znaleźć głównie w amortyzatorach oraz długopisach biurowych.

Innym rodzajem są sprężyny skrętne. Charakteryzują się momentem obrotowym, który transferowany jest przez samą sprężynę. Są również bardzo trwałe, dlatego wykorzystuje się je m.in. do systemów bram automatycznych.

Sprężyny płaskie, czyli resory znajdują zastosowanie przede wszystkim zastosowanie jako resory samochodowe.

Bardzo popularne są także naciągowe sprężyny. Mają one bardzo wiele zastosowań. Można spotkać je m.in. w elektrycznych pastuchach, fortepianach, elementach samochodowych, zabawkach dziecięcych.

Podczas wytwarzania śrub korzysta się przede wszystkim ze zwojów drutów stożkowych, cylindrycznych oraz okrągłych. Więcej szczegółowych informacji dotyczących procesu produkcji oraz wytwarzania poszczególnych rodzajów sprężyn można znaleźć na stronie https://hydrotop.net/z-czego-wykonane-sa-sprezyny/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać pieluchomajtki dla dorosłych? Krótki poradnik dla początkujących
Jak dobrać pieluchomajtki dla dorosłych? Krótki poradnik dla początkujących
Pieluchomajtki mogą przydać się w przypadku m.in. nietrzymania moczu, pozostawania unieruchomionym w łóżku czy też trudności z samodzielnym korzystaniem z […]
Postaw na ekologię w modzie
Postaw na ekologię w modzie
Ekologia to temat rzeka, który w dobie tak szybkich i nieuniknionych zmian klimatu przybiera na znaczeniu. Ma wpływ na wiele […]
Pielęgnacja cery – sprawdzone kosmetyki, które w tym pomogą
Pielęgnacja cery – sprawdzone kosmetyki, które w tym pomogą
Właściwa pielęgnacja cery może znacznie podnieść jej jakość oraz wygląd. Dzięki regularnej pielęgnacji oraz odpowiednio dobranym kosmetykom do twarzy można […]
Ostatnie wpisy