Technologia

Z jakich części składa się system klimatyzacyjny?

Klimatyzator to urządzenie, które chłodzi powietrze. W tym celu usuwa ciepło z powietrza i przekazuje je innemu czynnikowi, np. wodzie, dzięki czemu powietrze staje się chłodniejsze. Klimatyzator składa się z wielu części, a w tym:

Sprężarka

Sprężarka jest ważną częścią klimatyzatora, ponieważ pompuje czynnik chłodniczy w układzie. W takim urządzeniu jak sprężarka klimatyzacji znajduje się także olej, który smaruje ruchome części sprężarki.

Skraplacz

Skraplacz to kolejna ważna część klimatyzatora, ponieważ odpowiada za schładzanie czynnika chłodniczego po jego podgrzaniu przez sprężarkę. Skraplacz wykorzystuje wentylatory i wężownice do wdmuchiwania gorącego powietrza z jednej strony i zasysania nad nim chłodniejszego powietrza z zewnątrz z drugiej strony. Proces ten pomaga obniżyć temperaturę w domu lub budynku biurowym o około 20 stopni Fahrenheita (10 stopni Celsjusza).

Parownik

Parownik jest odpowiedzialny za usuwanie wilgoci z wnętrza domu lub budynku biurowego w procesie znanym jako sublimacja – zamiana pary wodnej w kryształki lodu bez uprzedniego przekształcenia jej z powrotem w postać ciekłą. Proces ten zachodzi, gdy ciepły czynnik chłodniczy przechodzi nad wężownicami wypełnionymi zimną wodą.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − siedem =