Polecamy

Jak powstaje folia stretch?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Powstawanie folii stretch

Folia polietylenowa (tzw. folia stretch), będąca najpopularniejszym materiałem, służącym do pakowania różnych produktów, np. kostki brukowej, palet, ale także towarów żywieniowych, powstaje w wyniku dość skomplikowanego procesu. Używa się w nim kosztownych maszyn, które wytwarzają folię z tworzyw sztucznych. Rozróżnia się dwie metody wytwarzania folii stretch: metodę wylewu szczelinowego oraz metodę rozdmuchu. Folia ta jest produkowana z liniowego polietylenu, posiadającego niską gęstość (LLDPE).

Metoda wylewu szczelinowego (cast)

Jeśli chodzi o metodę wylewu, jak sama nazwa głosi, odbywa się ona poprzez wylanie surowca z głowicy, a następnie błyskawicznego schładzania go przy użyciu wytłaczarek. Dzięki temu folia staje się elastyczna, a także ma zwiększoną wytrzymałość na mechaniczne otarcia czy przebicia. Taką folią głównie owija się palety i jest ona mniej kosztowna w produkcji.

Metoda rozdmuchu (blown)

Druga metoda produkcji folii stretch, metoda rozdmuchu, mimo że kosztowniejsza, zapewnia większą wytrzymałość produktu. Jej plusem w porównaniu do folii wyrabianej metodą cast jest to, iż posiada większą odporność na przebicia, jednak jej rozciągliwość, choć dość spora, jest mniejsza od folii cast. W tej metodzie produkcja polega na roztopieniu żywicy, która jest później rozdmuchiwana w kierunku maszynowym i poprzecznym, a później ochładzana.

Mimo że folia stretch często jest przezroczysta, czasami w jej produkcji używa się też różnego rodzaju barwników, zmniejszających jej przezroczystość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozrusznik – co to jest, jak działa i jakie są objawy jego awarii?
Rozrusznik – co to jest, jak działa i jakie są objawy jego awarii?
Samochody, które są zasilane benzyną lub olejem napędowym, muszą posiadać zespół startowy. Jego nieodzowną częścią jest rozrusznik. Należy on do […]
Jakie dekoracje warto umieścić w swoim mieszkaniu?
Dekorowanie mieszkania to coś więcej niż wybranie kilku mebli i dywanu pod kolor. Chodzi o to, aby Twój dom odzwierciedlał […]
Jaki sprzęt specjalistyczny wymaga regularnego serwisu?
Jaki sprzęt specjalistyczny wymaga regularnego serwisu?
Sprzęt stosowany przez służby ratownicze musi być w pełnej gotowości przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i […]
Ostatnie wpisy