Pracownicy wodociągów oraz specjaliści przekonują nas, że woda z kranu jest zdatna do picia, ponieważ spełnia wszelkie wymagane normy. Mimo to wiele osób ma spore wątpliwości co do jej smaku oraz zapachu. Jeśli należymy do tej grupy, to koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia służące do uzdatniania kranówki. Najbardziej popularne są oczywiście różnorodne filtry wody – zarówno mechaniczne, jak i węglowe. Poszczególne rozwiązania zostaną opisane poniżej.
Picie wody prosto z kranu nie jest dobrym pomysłem głównie z powodu jej twardości, wynikającej ze złego stanu rur składających się na sieć wodociągową. Najprostszym sposobem na jej oczyszczenie ze szkodliwych substancji jest wykorzystanie dzbanka z filtrem, który należy wymieniać średnio co miesiąc (czasami krócej, jeśli w wodzie jest wyjątkowo dużo osadu). Alternatywnym i równie skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie na kranie filtra mechanicznego (węglowego), w znacznym stopniu redukującego chlor i wszelkie zanieczyszczenia organiczne. Można też zdecydować się na filtr naszawkowy lub podzlewowy – oba działają na zasadzie odwróconej osmozy i wymagają regularnej wymiany wkładów. Na rynku są ponadto łatwo dostępne:
– odżelaziacze i odmanganiacze, stosowane w celu wyeliminowania mętności wody poprzez usunięcie z niej przebarwień wynikających ze zbyt wysokiego stężenia żelaza czy manganu
– zmiękczacze – chroniące instalację wodną i sprzęt domowy przed osadami z kamienia (występują w postaci wkładu i są wypełnione tzw. żywicą jonowymienną)
– dystrybutory wody – specjalne urządzenia z systemem podgrzewania i chłodzenia, wypełniane najczęściej wodą źródlaną, z której bez obaw można przygotować kawę lub herbatę (albo napić się chłodnej)