Sprzęt stosowany przez służby ratownicze musi być w pełnej gotowości przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Nie ma od tej reguły wyjątku nawet w niedziele i święta. Od sprawności rozmaitych urządzeń, które pomagają ratownikom np. uwalniać uwięzionych we wrakach pojazdów podczas poważnych zdarzeń drogowych, zależy ich życie i zdrowie ludzi. Sprawdzamy jakie urządzenia muszą być regularnie serwisowane, by zawsze były gotowe do służby.
Za najbardziej newralgiczne kwestie, jeśli chodzi o pomoc ofiarom wypadków drogowych, odpowiadają obok ratowników medycznych także strażacy. Nierzadko przy poważnych kraksach dochodzi bowiem do takiego zmiażdżenia nadwozia, że osoby znajdujące się w środku nie są w stanie otworzyć drzwi. Jednocześnie na jezdnię wylewają się niebezpieczne płyny i paliwo, w każdej chwili może wybuchnąć pożar. Wtedy strażacy wykorzystują specjalne nożyce, którymi rozcinają nadwozie, uwalniając w ten sposób poszkodowanych. Elementami, które należy poddawać tutaj regularnym badaniom, są pompy hydrauliczne. To one muszą wytworzyć ciśnienie na tyle duże, by nożyce miały dość siły do rozcięcia grubej blachy rozbitych pojazdów.
Nie bez znaczenia są też urządzenia takie, jak choćby podnośniki pneumatyczne. Za ich pomocą możliwe jest szybkie podniesienie pojazdu, pod którym znajduje się np. potrącony pieszy. Dla funkcjonowania tego systemu ważna jest sprawna sprężarka, czysty filtr powietrza oraz odpowiedni reduktor do kompresora. Te elementy należy wymieniać regularnie, a także sprawdzać ich sprawność. Robi się to nawet kilka razy w tygodniu, w czasie gdy wóz strażacki nie jest akurat wykorzystywany do żadnej akcji.