Nieruchomości i budownictwo

Narzędzia i przyrządy wykorzystywane do sprawdzania wytrzymałości betonu

Konstrukcje betonowe są powszechnie stosowane już od wielu dekad. Wykonuje się z nich między innymi takie elementy jak podpory mostów, fundamenty, tamy, czy zapory oraz wiele więcej. Na różnym ich etapie eksploatacji niejednokrotnie zachodzi konieczność oceny ich wytrzymałości. Dzieje się tak, ponieważ na ten parametr wpływ ma wiele czynników. Oczywiście duże znaczenie mają te podstawowe, związane są z surowcami, użytymi do jego produkcji. Jednak jego właściwości mogą zostać osłabione na przykład w wyniki niewłaściwej pielęgnacji podczas dojrzewania, działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, na przykład sezonowego zamarzania i rozmarzania oraz innych. Za pomocą jakich urządzeń i narzędzi można zatem sprawdzić wytrzymałość betonu?

Sklerometr

Jest to prosty w obsłudze i lekki przyrząd do oceny wytrzymałości betonu na ściskanie. Za jego pomocą mierzy się powierzchniową twardość elementu. Jest to szybki i dokładny sposób przeprowadzenia badania. Inną spotykaną najczęściej nazwą jest młotek Schmidta cena jego uzależniona jest od modelu. Dostępne są bowiem zarówno mechaniczne, jak i elektroniczne wersje.

Betonoskop ultradźwiękowy

W trakcie testu mierzony jest czas przejścia fali ultradźwiękowej przez element konstrukcji i obliczana jest jej prędkość. To pozwala z kolei na określenie właściwości fizycznych materiałów. Poza samą wytrzymałością, urządzenie to jest w stanie określić także jednorodność betonu oraz głębokość zarysowań. Współczesne modele charakteryzują się dużo mniejszymi wymiarami niż te starsze.

Aparaty pull-off

Są to urządzenia do pomiaru wytrzymałości warstw powierzchniowych na odrywanie. Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy ocenie stanu technicznego konstrukcji, które wykonuje się standardowo przed remontami. Jeśli na element ma być nakładana warstwa to test pozwala oszacować, czy niezbędne będą wzmocnienia.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 2 =