Dom

W jaki sposób odprowadzane są ścieki za pomocą szamba?

Szambo jest zbiornikiem przeznaczonym do gromadzenie nieczystości. Umieszcza się go pod ziemią w specjalnie przygotowanym wykopie. Musi ono znaleźć się na każdej posesji, która nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Jak działa szambo?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje zbiorników: wykonane z tworzywa sztucznego oraz betonowe. Pierwsze z nich wytwarza się z przede wszystkim z polietylenu lub kompozytu żywic poliestrowych. Nie są one odporne na duże obciążenia, dlatego trzeba przykryć je dużą ilością ziemi lub wzmocnić betonową płytą. Zbiorniki betonowe, które znaleźć można na stronie https://szamborambo.pl/szamba-betonowe-malopolskie/ są bardzo trwałe i wytrzymałe i nie ma potrzeby ich wzmacniania. Szambo umieszcza się w wykonanym wcześniej wykopie w ziemi, a łączy się je z kanalizacją w budynku za pomocą systemu rur. Każdy tego rodzaju zbiornik musi także posiadać wywiewkę umożliwiającą prawidłową jego wentylację. Montowana jest ona powyżej poziomu gruntu. Szambo posiada także otwieraną klapę, przez którą usuwane są nieczystości.

Nowoczesne modele wyposażone są w sygnalizator napełnienia, dzięki czemu użytkownicy wiedzą, kiedy trzeba je opróżnić. W tym celu należy zamówić pojazd asenizacyjny, który w określonym terminie przyjedzie na posesję i usunie zawartość szamba. Można także zdecydować się na zbudowanie dodatkowej instalacji, za pomocą której będzie można je opróżnić bez konieczności wjeżdżania na posesję. Taką rurę z szybkozłączką najczęściej umieszcza się w dolnej części ogrodzenia.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 12 =