Technologia

Sieć komputerowa w Twojej firmie

Dzisiejszy wpis dedykujemy budowie i sposobowi działania sieci komputerowych w firmach i biurach. Sieci takie są zupełnie inaczej zbudowane niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w domach. Stosowane są tam inne urządzenia i przede wszystkim inne zabezpieczenia, ponieważ przez sieć firmową przechodzą różne kluczowe dla przedsiębiorstwa dane i to wszystko musi być dobrze chronione.

Bezprzewodowo czy nie?

Jeśli chodzi o kwestię rozwiązań bezprzewodowych, czy innymi słowy Wi-Fi, to raczej w sieciach biurowych instalatorzy starają się unikać takich rozwiązań. Stwarza to bowiem o wiele większe pole do działania dla hakerów, którzy chcieliby obejść zabezpieczenia w tego typu sieciach. Wobec tego jeśli tylko nie ma absolutnych przeciwwskazań, to wszystko opiera się na połączeniach przewodowych.

Takie instalacje sieci komputerowych są bezpieczne, ponieważ każde niepożądane wpięcie się jest od razu widoczne i może być łatwo zlikwidowane, a wpinający się namierzony. W przypadku połączeń bezprzewodowych jest to znacznie trudniejsze, a złodziej danych może działać niepostrzeżenie przez bardzo długi okres czasu.

Szyfrowanie transmisji danych

Nie tylko niechęć do stosowania rozwiązań bezprzewodowych różni firmowe sieci od domowych. Mamy tam również silne szyfrowanie danych, mimo że transmisja odbywa się „po kablu”. Bezpieczeństwa jednak nigdy za wiele i to jest dewizą instalatorów sieci firmowych. Dostęp do sieci najczęściej odbywa się za pośrednictwem protokołu PPPoE, który już sam w sobie zakłada szyfrowanie danych, a także konieczność uwierzytelnienia za pomocą loginu i hasła.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =