Life & Style

Jakie dokumenty są potrzebne do organizacji pogrzebu?

Dom lub szpital

W przypadku, kiedy śmierć nastąpiła w domu, należy zadzwonić po lekarza rodzinnego bądź pogotowie. Lekarz wystawia kartę informacyjną, na podstawie której firma pogrzebowa odbierze ciało. Z tym dokumentem należy też udać się do przychodni, gdzie zostanie wydana karta zgonu. Jest potrzebna w Urzędzie Stanu Cywilnego do uzyskania aktu zgonu wraz z trzema odpisami.

Śmierć poza domem lub wypadek

W tej sytuacji przepisy mówią o obowiązku przeprowadzenia sekcji zwłok. Kiedy okoliczności zgonu zostaną wyjaśnione, można wówczas odebrać osobę zmarłą. Kartę zgonu wystawiają odpowiednie służby. Przewozem ciała do chłodni i poczynieniem odpowiednich przygotowań może na tym etapie zająć się firma pogrzebowa.

Udając się do firmy pogrzebowej, prócz odpisu aktu zgonu potrzeba dowodu osobistego osoby zlecającej pochówek. Nie wolno też zapomnieć o dokumencie stwierdzający, że osoba zmarła była ubezpieczona. Będzie to zaświadczenie o zatrudnieniu z zakładu pracy albo legitymacja emeryta lub rencisty. Informacje na temat organizacji pogrzebu można znaleźć na stronie: https://www.kulmapogrzeby.pl/.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − osiemnaście =