Polecamy

Jak dbać o bezpieczeństwo pracy w zakładzie chemicznym?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakłady chemiczne oferują ciekawą pracę i dobre zarobki. Mimo pewnego ryzyka, które wiąże się z kontaktem z niebezpiecznymi substancjami, nie brakuje chętnych do podjęcia w nich zatrudnienia. Można jednak w bardzo prosty sposób zapewnić pracownikom podstawowe zabezpieczenia, takie jak choćby specjalne prysznice, które mają za zadanie oczyścić skórę ze szkodliwych substancji. Stosuje się również przyrządy do mycia gałek ocznych, gdyby także one weszły w kontakt ze nieobojętnymi środkami chemicznymi.

BHP na pierwszym miejscu

Gdy przychodzimy do pracy w zakładach chemicznych, na początku przechodzimy bardzo skrupulatny kurs BHP. Po jego zakończeniu musimy zdać egzamin, ponieważ kwestie te są tutaj naprawdę ważne i każdy musi je znać na pamięć. Dowiemy się między innymi tego w jaki sposób korzystać z pryszniców bezpieczeństwa oraz urządzeń do przemywania gałek ocznych. Zazwyczaj każdy producent oczomyjek stara się, by obsługa jego urządzeń nastręczała minimalnych komplikacji. Mimo tego zakład i tak musi przeszkolić pracowników dodatkowo, gdyby dochodziło do wymiany urządzeń na wyprodukowane przez kogoś innego.

Obowiązki pracodawcy

Zarząd zakładu chemicznego ma obowiązek dostarczyć pracownikom sprawne i działające urządzenia bezpieczeństwa. Mowa między innymi o wspomnianych wcześniej oczomyjkach oraz prysznicach bezpieczeństwa, np. takich: https://wodnebhp.pl/31-prysznice-bezpieczenstwa. Ich ilość powinna odpowiadać ilości osób, które mogą maksymalnie pracować na jednej zmianie. Gdyby doszło do rozszczelnienia jakiegoś rurociągu lub pojemnika z niebezpiecznym gazem lub cieczą, wszyscy powinni być w stanie jednocześnie skorzystać z ww. urządzeń. Dzięki temu czas oddziaływania substancji na skórę lub/i oczy zostanie skrócony do minimum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak się przygotować na bieganie w trudnych warunkach pogodowych?
Jak się przygotować na bieganie w trudnych warunkach pogodowych?
Nadeszły chłód i deszcz, z którymi musimy się zmierzyć. Bieganie przy złej pogodzie nie jest łatwe, ale da się to […]
Pomysły na świąteczne prezenty dla mam
Pomysły na świąteczne prezenty dla mam
Wręczanie prezentów innym sprawia nam ogromną radość. Nawet większą, niż ich otrzymywanie! To znakomita okazja ku temu, by pokazać, że […]
Do czego służą moskitiery i jak należy je zamontować?
Do czego służą moskitiery i jak należy je zamontować?
Moskitiery są świetnym sposobem na utrzymanie komarów z dala od Twojego domu. Są one również przydatne do utrzymania owadów z […]
Ostatnie wpisy