Technologia

Cięcie blach – jak zrobić to skutecznie i precyzyjnie?

Metalowa blacha to materiał powszechnie wykorzystywany w przemyśle do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Surowiec dostarczany z huty ma najczęściej formę arkuszy, które wymagają cięcia i formowania. Skuteczne i precyzyjne cięcie blach umożliwiają nowoczesne urządzenia plazmowe sterowane numerycznie.

Na czym polega cięcie plazmowe?

Cięcie metali za pomocą łuku plazmowego w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością. Konwencjonalne urządzenia plazmowe zbudowane są z takich elementów, jak źródło zasilania, palnik, przewód uziemiający oraz części eksploatacyjne. Do wytworzenia energii umożliwiającej przecięcie blachy konieczne jest dostarczenie zasilania w postaci gazu oraz energii elektrycznej. Standardowo używanym gazem jest powietrze atmosferyczne, a w przypadku korzystania z urządzeń o większej mocy używa się argonu lub azotu. Podczas cięcia plazmowego metal topi się, a następnie zostaje wydmuchany ze szczeliny, co pozwala uzyskać równą linię cięcia.

Zalety cięcia blach plazmą

Podstawową zaletą przecinarek plazmowych jest szybkość działania. Tego rodzaju sprzęt pracuje nawet kilkukrotnie szybciej od tradycyjnych urządzeń tlenowo-gazowych. Dodatkowo szczelina powstająca podczas cięcia jest niewielka, a jej krawędzie są gładkie. Pozwala to uniknąć strat materiałowych i kosztów związanych z dodatkowym wykończeniem krawędzi. Zastosowanie urządzeń sterowanych numerycznie pozwala uzyskiwać różne, nawet najbardziej skomplikowane kształty. Cięcie plazmowe CNC charakteryzuje się dużą precyzją, a cały proces może być w pełni zautomatyzowany.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 14 =