Ochrona metali przed korozją jest bardzo ważna wtedy, gdy mają być one wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego też w procesie produkcji należy je odpowiednio zabezpieczyć. Istnieje bardzo wiele metod na osiągnięcie tego efektu, jednym z nich jest proces kataforezy. Sprawdzamy w jaki sposób jest on przeprowadzany i jak chroni powierzchnie metalowe przed korodowaniem.
By mieć pewność, że metal będzie dobrze chroniony, powłoka ochronna musi być z nim stale powiązana. Osiąga się to dzięki galwanizowaniu, czyli fizycznemu złączeniu atomów znajdujących się na powierzchni blachy z warstwą chroniącą ją przed korozją. Proces ten najczęściej wykonuje się poprzez tak zwaną kąpiel galwaniczną, czyli zanurzanie arkuszy metali w odpowiednio przygotowanym roztworze, przy udziale prądu elektrycznego. Więcej informacji możemy znaleźć na stronie https://www.tegal.pl/technologie/kataforeza/. Dowiemy się również o zastosowaniach kataforezy do barwienia blachy i wykorzystaniu jej do tworzenia wyrobów artystycznych.
By metal po powyższym zabiegu był nie tylko odporny na rdzę, ale również wyglądał w odpowiedni sposób, można poddać go chromowaniu. Dzięki temu blacha nabierze charakterystycznego połysku. Dodatkowa powłoka pozwoli też na jeszcze lepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz warunkami atmosferycznymi. Więcej o chromowaniu przeczytamy tutaj: https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/chromowanie/. Zdecydowanie warto wykorzystywać obydwie powyższe metody, by wyroby metalowe posiadały zarówno wysoką odporność jak i odpowiedni wygląd.