Polecamy

Do czego służą odbojnice gumowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy magazyn powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Zaczynając od tak drobnych elementów jak zawieszki na klucze po wózki widłowe i odbojnice gumowe. Tym ostatnim poświęcimy poniższy artykuł.

Odbojnice gumowe to specjalne zabezpieczenia przeciwuderzeniowe, odznaczające się doskonałą amortyzacją, ponadprzeciętną trwałością oraz nieodkształcającym się materiałem.

Elementy te są wykonywane z czarnej, niezwykle elastycznej gumy (wysokogatunkowa mieszanka EPDM) i mają zazwyczaj kształt grubych profili albo poduszek. Ich działanie polega na tym, że w momencie uderzenia pochłaniają niemal całą jego siłę, rozkładając ją na specjalnym odbojniku, a nie na obiekcie przez nie chronionym, czyli np. ścianie albo pojeździe.

Elementy niezbędne w bardzo wielu miejscach

Odbojnice gumowe są zróżnicowane pod względem rozmiaru oraz kształtu (prostokątne, okrągłe, liniowe, narożne, w formie słupków, paraboliczne, stożkowe itp.), w związku z czym można je łatwo dopasować do konkretnego obiektu. Większość modeli dostępnych na rynku jest wyposażonych w specjalną taśmę ułatwiającą montaż (wytrzymałą na ścieranie i zrywanie), posiada dodatkowe otwory przeznaczone na śruby montażowe i wykazuje się dużą odpornością na wysokie temperatury (nawet do ponad 120 stopni Celsjusza). Zastosowanie tych elementów jest bardzo szerokie, ale najczęściej są instalowane w miejscach o ogromnym natężeniu ruchu, a także nieustannie narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Mowa tutaj w szczególności o supermarketach, halach produkcyjnych i przemysłowych, szkołach, a także magazynach. Nierzadko chronią też rampy przeładunkowe, doki załadunkowe oraz progi do parkowania samochodów (znajdujące się np. na parkingach podziemnych).

Podstawową zaletą odbojnic jest to, że ich użycie w znacznym stopniu ogranicza koszty wynikające z napraw i remontów pojazdów, ścian, narożników, słupów czy innych części konstrukcyjnych danego budynku. Omawiane elementy mogą również z powodzeniem zabezpieczać:

  • dystrybutory paliwa i stanowiska do pompowania opon na stacjach benzynowych
  • latarnie oraz hydranty zlokalizowane blisko ruchliwej drogi
  • drzwi w zakładach przemysłowych
  • ściany w portach (pełnią tam rolę tzw. burtochronów)
  • drzwi w samochodach osobowych i ciężarowych
  • krawężniki na placach manewrowych do nauki jazdy
  • różnorodne zaawansowane sprzęty i maszyny techniczne o dużej wartości
  • suwnice oraz pozostałe urządzenia jezdne

Dodajmy, że w sklepach są też dostępne dużo mniejsze odbojniki gumowe i gumowo-metalowe, pełniące identyczną funkcję co standardowe odbojnice, ale przeznaczone do zastosowań prywatnych – np. do ochrony drzwi albo bram garażowych w domach jednorodzinnych.

Artykuł napisany we współpracy z Magazynuj PL – sklepem oferującym wyposażenie do magazynu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego służą moskitiery i jak należy je zamontować?
Do czego służą moskitiery i jak należy je zamontować?
Moskitiery są świetnym sposobem na utrzymanie komarów z dala od Twojego domu. Są one również przydatne do utrzymania owadów z […]
Dlaczego warto oddać zniszczony samochód do skupu aut
Dlaczego warto oddać zniszczony samochód do skupu aut
Wiele osób ma spory dylemat, co zrobić ze zniszczonym, powypadkowym samochodem osobowym, który nie nadaje się już do dalszej jazdy. […]
Podróż do Holandii – jakim środkiem transportu najlepiej ?
Podróż do Holandii – jakim środkiem transportu najlepiej ?
Wybierając się do Holandii istnieje kilka opcji środków transportu, wśród których można wybrać. Jaki więc rodzaj będzie najlepszy, aby w […]
Ostatnie wpisy