Technologia

Do czego służą odbojnice gumowe?

Każdy magazyn powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Zaczynając od tak drobnych elementów jak zawieszki na klucze po wózki widłowe i odbojnice gumowe. Tym ostatnim poświęcimy poniższy artykuł.

Odbojnice gumowe to specjalne zabezpieczenia przeciwuderzeniowe, odznaczające się doskonałą amortyzacją, ponadprzeciętną trwałością oraz nieodkształcającym się materiałem.

Elementy te są wykonywane z czarnej, niezwykle elastycznej gumy (wysokogatunkowa mieszanka EPDM) i mają zazwyczaj kształt grubych profili albo poduszek. Ich działanie polega na tym, że w momencie uderzenia pochłaniają niemal całą jego siłę, rozkładając ją na specjalnym odbojniku, a nie na obiekcie przez nie chronionym, czyli np. ścianie albo pojeździe.

Elementy niezbędne w bardzo wielu miejscach

Odbojnice gumowe są zróżnicowane pod względem rozmiaru oraz kształtu (prostokątne, okrągłe, liniowe, narożne, w formie słupków, paraboliczne, stożkowe itp.), w związku z czym można je łatwo dopasować do konkretnego obiektu. Większość modeli dostępnych na rynku jest wyposażonych w specjalną taśmę ułatwiającą montaż (wytrzymałą na ścieranie i zrywanie), posiada dodatkowe otwory przeznaczone na śruby montażowe i wykazuje się dużą odpornością na wysokie temperatury (nawet do ponad 120 stopni Celsjusza). Zastosowanie tych elementów jest bardzo szerokie, ale najczęściej są instalowane w miejscach o ogromnym natężeniu ruchu, a także nieustannie narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Mowa tutaj w szczególności o supermarketach, halach produkcyjnych i przemysłowych, szkołach, a także magazynach. Nierzadko chronią też rampy przeładunkowe, doki załadunkowe oraz progi do parkowania samochodów (znajdujące się np. na parkingach podziemnych).

Podstawową zaletą odbojnic jest to, że ich użycie w znacznym stopniu ogranicza koszty wynikające z napraw i remontów pojazdów, ścian, narożników, słupów czy innych części konstrukcyjnych danego budynku. Omawiane elementy mogą również z powodzeniem zabezpieczać:

  • dystrybutory paliwa i stanowiska do pompowania opon na stacjach benzynowych
  • latarnie oraz hydranty zlokalizowane blisko ruchliwej drogi
  • drzwi w zakładach przemysłowych
  • ściany w portach (pełnią tam rolę tzw. burtochronów)
  • drzwi w samochodach osobowych i ciężarowych
  • krawężniki na placach manewrowych do nauki jazdy
  • różnorodne zaawansowane sprzęty i maszyny techniczne o dużej wartości
  • suwnice oraz pozostałe urządzenia jezdne

Dodajmy, że w sklepach są też dostępne dużo mniejsze odbojniki gumowe i gumowo-metalowe, pełniące identyczną funkcję co standardowe odbojnice, ale przeznaczone do zastosowań prywatnych – np. do ochrony drzwi albo bram garażowych w domach jednorodzinnych.

Artykuł napisany we współpracy z Magazynuj PL – sklepem oferującym wyposażenie do magazynu.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + trzynaście =