Polecamy

Na czym polega cięcie laserem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie jedną z bardziej popularnych metod obróbki metalu, drewna, tworzyw sztucznych i innych materiałów jest cięcie laserem. Znajduje ono szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w tym zwłaszcza w budownictwie, lotnictwie, górnictwie czy motoryzacji. Do głównych zalet tego sposobu cięcia zaliczamy niesamowitą precyzję, minimalne ryzyko uszkodzenia materiału oraz pełną powtarzalność (można bez problemu wielokrotnie stworzyć ten sam wzór). Oto jedna ze znanych firm specjalizujących się w omawianej technice: https://www.valor-cnc.pl/ciecie-laserem/bialystok.

Procedura krok po kroku

Do cięcia laserowego niezbędny jest oczywiście odpowiedni sprzęt w postaci nowoczesnego lasera, który emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Charakteryzuje się ona tym, że jest maksymalnie skupiona i gromadzi w sobie ogromną ilość energii, co sprawia, że cięcie przebiega na niewielkim, dokładnie określonym obszarze. W całym tym procesie uczestniczy również wybrany gaz techniczny, np. azot albo tlen. Cięcie laserowe może się odbywać na kilka różnorodnych sposobów. Najpowszechniej stosowane jest odparowywanie, ale wyróżniamy też wypalanie i topienie. Cała procedura wygląda zazwyczaj następująco:

  • Wiązka jest kierowana na powierzchnię danego elementu w konkretnym punkcie i zaczyna silnie ją nagrzewać.
  • Po całkowitym wniknięciu wiązki w materiał rozpoczyna się proces cięcia zgodnie z ustaloną wcześniej geometrią.
  • Obrabiany materiał zostaje skutecznie rozdzielony, co pozwala uzyskać dowolne wzory. 
  • Końcowy produkt charakteryzuje się wysoką jakością i nie potrzebuje już absolutnie żadnej dodatkowej obróbki. Jeśli interesuje nas profesjonalne cięcie laserem Warszawa jest miastem w którym funkcjonuje wiele firm oferujących taką usługę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni rodzaj rolet?
Jak wybrać odpowiedni rodzaj rolet?
Okna pełnią bardzo istotną funkcję w domu. Dzięki nim do wnętrz przedostaje się nieocenione światło dzienne, które jest bardzo korzystne […]
Czy na latanie dronem potrzebna jest licencja?
Czy na latanie dronem potrzebna jest licencja?
Latanie dronami stało się bardzo popularne w ostatnim czasie. Można zakupić je niemal w każdym większym sklepie ze sprzętem elektronicznym, […]
Dlaczego warto zorganizować imprezę rodzinną poza domem?
Dlaczego warto zorganizować imprezę rodzinną poza domem?
Impreza rodzinna w domu to coś, co każdy z nas lubi. Niestety taka forma spędzania czasu z rodziną z czasem […]
Ostatnie wpisy