Polecamy

Fotografia ślubna – co powinni wiedzieć nowożeńcy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak profesjonalnie robić zdjęcia ślubne?

Ślub czyli jedna z najważniejszych uroczystości w życiu. Fotografie wykonane w trakcie jej trwania, mają być pamiątką na długie lata. Dlatego nie może dochodzić do sytuacji, w której to zdjęcia ślubne są kiepskie, wykonane w sposób niechlujny, bez żadnego pomysłu. Jak profesjonalny, rzetelny fotograf ślubny przygotuje się do wykonania swoich zadań? Co powinien zrobić aby wszystko zostało doskonale zrealizowane?

Spotkanie z parą młodą

Dobre zdjęcia ślubne to nie tylko odpowiednia technika oraz najlepszy sprzęt fotograficzny. Na początku jest zawsze poznanie się z parą młodą. Spotkanie z młodymi pozwala nie tylko podpisać umowę o współpracy ale przede wszystkim poznać ich oczekiwania, przedstawić swoje wizje, pomysły choćby na sesje ślubne. To także niezwykle ważne budowanie zaufania. Para młoda ma się czuć przy fotografie luźno, pewnie. Będzie to jeden z ważniejszych elementów do udanych sesji ślubnych.

Zdjęcia w trakcie ceremonii ślubnej

Ślubne zdjęcia w kościele są najważniejszym elementem pracy fotografa. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z miejscem. Pozwoli to na przygotowanie, dopasowanie odpowiedniego sprzętu do pracy. Warto zrezygnować z robienia zdjęć za pomocą aparatów z fleszem. Błyskający co chwila flesz będzie działał niekorzystnie, skupiał uwagę przybyłych na fotografie. Dodatkowo w wielu obiektach sakralnych jest wyraźny zakaz używania aparatów z fleszem.

Fotograf ślubny powinien być w trakcie ślubu niewidoczny, działać niezwykle dyskretnie. Równocześnie dobrze jest wykorzystać architekturę kościoła. Wykonywać zdjęcia z różnych miejsc, nie tylko w okolicach ołtarza. Zdjęcia z dalszej odległości, zdjęcia z chóru, to daje później spore możliwości związane z selekcją najlepszych ujęć.

Poznanie sali weselnej

Kolejny zadaniem dla fotografa, który pragnie zrobić doskonałe zdjęcia ślubne to wizyta w sali weselnej. Podobnie jak w przypadku kościoła, należy dokładnie się z nią zapoznać. Jak duża jest to sala, jaką powierzchnię zajmuje parkiet, czy są miejsca pozwalające na robienie ciekawych ujęć. Do tego kwestie związane z oświetleniem sali, czy będzie potrzebne dodatkowe światło, jaki sprzęt będzie najlepiej pracował w konkretnych warunkach.

Fotograf ślubny w akcji

Każdy fotograf ślubny powinien być „wszędzie”. Dobrze jest w trakcie pracy kierować się intuicją, przewidywać pewne zdarzenia. Fotograf powinien być w ciągłym ruchu, robić zdjęcia w najróżniejszych sytuacjach, a nie tylko skupić się na pewnym wycinku sali weselnej, krążyć wokół pary młodej. Dzięki różnorodności można uzyskać naprawdę ciekawe, oryginalne zdjęcia.
Oprócz realizowania zdjęć pary młodej i gości weselnych nie wolno zapominać o szczegółach, detalach. Wystrój kościoła, sali weselnej, obrączki, zaproszenia, kwiaty. Trzeba wszystko sfotografować.

Równocześnie należy robić wiele zdjęć. 3 tysiące, 5 tysięcy to wiele zdjęć. Jednak dzięki wykonaniu takich ilości fotografii jest z czego wybierać. Profesjonalny fotograf ślubny żadnej pracy się nie boi i późniejsza selekcja zdjęć będzie dawała większe pole do przedłożenia nowożeńcom kilkudziesięciu najlepszych.

Sprzęt fotografa ślubnego

Profesjonalny fotograf jest gotowy na różnego rodzaju wypadki. Zniszczony aparat, niedziałający obiektyw. Do wykonania swoich obowiązków należy przygotować się starannie, zabierając na ślub i wesele kilka aparatów fotograficznych. Wraz z tym powinno się mieć przygotowane dodatkowe baterie oraz karty pamięci. Dobry fotograf będzie używał wielu obiektywów. Pozwoli to na późniejsze przygotowanie zdjęć w różnym formacie.
Wykorzystywanie nowinek technologicznych jest jak najbardziej wskazane. Użycie drona do zrobienia zdjęć ślubnych z powietrza będzie szansą na uzyskanie wyjątkowych ujęć pary młodej.

Artykuł napisany we współpracy z fotografem Jakubem Pawlikiem.
Zobacz ofertę na jego stronie internetowej: fotografia ślubna Katowice.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzamy warsztat dla majsterkowicza
Urządzamy warsztat dla majsterkowicza
Cięcie na poziomie Przystępując do kompletowania wyposażenia domowej pracowni, trzeba przede wszystkim pamiętać o narzędziach najczęściej stosowanych.  Wśród nich, poza […]
Jak dobrze zaprojektować i wyposażyć sklep odzieżowy?
Jak dobrze zaprojektować i wyposażyć sklep odzieżowy?
Sprzęt potrzebny do otworzenia sklepu z ubraniami powinien podkreślić jego wystrój. Elementy potrzebne w większości sklepów detalicznych są podobne, jednak […]
Czym są taśmy plombujące i gdzie się je wykorzystuje?
Czym są taśmy plombujące i gdzie się je wykorzystuje?
Taśmy plombujące nazywa się niekiedy bezpiecznymi taśmami pakowymi. Są produktami wykonanymi z folii – tworzywa sztucznego – które pokrywa się […]
Ostatnie wpisy