Polecamy

Z jakich elementów składa się komputer?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do lamusa odeszły już komputery złożone z dziesiątek elementów, do złożenia których trzeba było być fachowcem. Dziś, te maszyny składa się tak prosto, jak klocki. Mimo wszystko należy wiedzieć, do czego ma nam ten komputer służyć i czego potrzebujemy do naszego zestawu.

Elementy składowe komputera

1. Płyta główna – podstawowy element, do którego podpinane będą wszystkie inne. Mieści się na niej gniazdo procesora (często można kupić na raz i płytę, i procesor), mostki, czyli tzw. chipset, służący do komunikacji między komponentami, a także sloty, w których umieszcza się karty rozszerzeń, czy kości pamięci. Przykładową płytę główną, można nabyć choćby za pośrednictwem witryny internetowej https://brandkomp.pl/pl/c/Plyty-glowne-LGA1156/42.

2, Procesor – mózg komputera, przetwarzający wszystkie wykonywane operacje, wymaga ciągłego chłodzenia, na przykład wiatrakiem.

3. Pamięć RAM – wszystkie uruchomione programy, a także sam system operacyjny, są w niej tymczasowo przechowywane. Po wyłączeniu komputera, jej zawartość jest usuwana. Im więcej jej mamy, tym więcej procesów na raz nasza maszyna jest w stanie udźwignąć.

4. Dysk twardy – występuje w dwóch rodzajach, HDD i SSD. Ten pierwszy ma najczęściej większą pojemność i żywotność, a ten drugi działa znacznie szybciej. Przechowuje wszystkie nasze dane.

5. Karty rozszerzeń – najczęściej są to karty graficzne i sieciowe, dodatkowe mini-płyty, ulepszające i uzupełniające funkcjonalność płyty głównej.

6. Zasilacz – dostarcza energię do wszystkich elementów komputera, może jednocześnie być ochroną przeciwprzepięciową.

7. Urządzenia peryferyjne – czyli wszystko to, co znajduje się poza komputerem: monitor, myszka, klawiatura, głośniki, itd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przydatne akcesoria do dziecięcego łóżeczka
Przydatne akcesoria do dziecięcego łóżeczka
Łóżeczko to niezwykle ważny mebel w pokoju każdego niemowlaka. Bardzo wielu rodziców rozpoczyna jego poszukiwania jeszcze przed narodzinami dziecka, tak […]
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny?
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to jedna z najpopularniejszych w naszym kraju form pożyczek bankowych. Jest on niejednokrotnie traktowany jako środek pozwalający na […]
Jakie metody diagnozy i leczenia stosuje psycholog?
Jakie metody diagnozy i leczenia stosuje psycholog?
Oddziaływania psychologiczne uzależnione są od wielu czynników, w tym: wieku pacjenta czy problemu z jakim się zgłasza. Do kompetencji psychologa […]
Ostatnie wpisy