Miód to słodka, lepka substancja spożywcza produkowana przez pszczoły i niektóre pokrewne owady. Najczęściej mówi się o odmianie produkowanej przez pszczoły miodne, ale istnieje wiele innych rodzajów miodu produkowanych przez inne owady. Miód był używany jako żywność przez tysiące lat i jest używany w różnych kuchniach na całym świecie.
Miód jest zazwyczaj spożywany jako środek słodzący do żywności; ma również wpływ na smak, gdy jest używany jako składnik do gotowania. Konserwuje również żywność, taką jak wypieki, przed zbyt szybkim psuciem się. Może być również rozprowadzany nad ranami, aby wspierać gojenie
Zawartość cukru w miodzie różni się w zależności od jego źródła kwiatowego i gatunku pszczoły, która go wyprodukowała. Zakres zawartości cukru w miodzie wynosi zazwyczaj od 38% do 83%.
Oprócz tego, że jest doskonałym źródłem cukru, miód od dawna jest znany z właściwości leczniczych. Uważa się, że jego zalety wynikają z wysokiej aktywności antyoksydacyjnej, która może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki.
Ponadto, niektóre rodzaje miodu zawierają pyłek kwiatowy, który może pomóc w łagodzeniu objawów alergii i astmy poprzez tłumienie uwalniania histaminy w organizmie. Miód jest również doskonałym źródłem witamin i minerałów, w tym żelaza, wapnia, cynku i potasu. Te składniki odżywcze mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i niektórych rodzajów raka. W rzeczywistości wykazano, że miód zawiera więcej przeciwutleniaczy niż owoce takie jak borówki i jabłka!
Nietrudno jest też znaleźć miód z pyłkiem i propolisem, który wzbogacony o nektar kwiatowy, jeszcze bardziej może przyczynić się do naszego lepszego zdrowia.