Instalacje wentylacyjne występują w bardzo wielu różnych odmianach. Domowe najczęściej pracują grawitacyjnie i składają się z kratki wywiewnej umieszczonej w kuchni oraz łazience, pionowego przewodu kominowego oraz wywietrznika na dachu. W przemyśle jednak tych elementów jest wiele więcej, a instalacje potrafią być wyjątkowo rozbudowane. Sprawdzamy, jakie wyposażenie wchodzi najczęściej w skład profesjonalnych instalacji wentylacyjnych.
W nieco bardziej zaawansowanych instalacjach, które możemy spotkać nie tylko w przemyśle, ale również w blokach mieszkalnych i niektórych domach, znajdziemy elektryczne wyciągi. Są to urządzenia napędzane za pomocą silnika na prąd stały lub przemienny, które pracują najczęściej w pobliżu wylotu kanałów wentylacyjnych. Wymuszają one stały ciąg w kominach, dzięki czemu usuwają większość wad wentylacji grawitacyjnej, zamieniając ją na mechaniczną. Dzięki temu instalacja działa z taką samą wydajnością niezależnie od warunków wewnątrz i na zewnątrz budynku.
W przemyśle stosuje się bardzo rozbudowane instalacje wentylacyjne, które posiadają między innymi czerpnię i wyrzutnię. Są to podzespoły, które mają za zadanie pobieranie świeżego powietrza oraz usuwanie zużytego w innym miejscu. Pomiędzy nimi pracuje zespół dmuchaw i wyciągów, a także filtrów zapewniających czystość wtłaczanego do pomieszczeń powietrza. Aby nie doszło do nadmiernego wzrostu ciśnienia w przewodach, stosuje się specjalne czujniki, dostępne chociażby na https://astra-automatyka.pl/kat/czujniki-cisnienia/. Mają one za zadanie wyłączyć silniki elektryczne dmuchaw lub/i wyciągów w sytuacjach awaryjnych (np. zatkanie jednego z filtrów).