Po formalnym ślubie dwóch osób zawsze powstaje tzw. współwłasność małżeństwa, obejmująca cały dorobek zgromadzony podczas trwania związku. W przypadku rozwodu konieczne jest dokonanie jego podziału. Wniosek w tej konkretnej sprawie kieruje się do odpowiedniego sądu rejonowego, czyli właściwego dla położenia dzielonego majątku. W celu znacznego przyspieszenia całego procesu warto skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii adwokackiej: https://www.palucki.pl.
Majątek wspólny to wszystkie dobra nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego – mowa tutaj zarówno o rzeczach kupionych wspólnie, jak i oddzielnie. Najprostszym rozwiązaniem jest podpisanie tzw. intercyzy, czyli pełnej rozdzielności majątkowej. Można to zrobić nie tylko przed, ale nawet podczas małżeństwa. Jest to niezwykle często spotykana praktyka zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden z partnerów prowadzi własną działalność gospodarczą lub wywodzi się z bardzo bogatej rodziny. Sporą niedogodnością jest w tym przypadku niemożność wzięcia wspólnego kredytu.
Drugim sposobem na podział majątku po rozwodzie jest obopólne porozumienie – to zdecydowanie najprostsza droga, choć wymagająca od obu stron sporych ustępstw (rozwiązanie ugodowe). Jeśli byłe małżeństwo nie jest skore do kompromisu, wówczas konieczne jest wniesienie sprawy do sądu. Wiąże się to jednak z długą i często wyczerpującą walką o niemal każdy składnik majątku wspólnego. Najczęściej spór dotyczy mieszkania, które jest uznawane za najcenniejszy element aktywów. Tak naprawdę wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużej mierze od charakteru obu stron i tego, czy rozchodzą się w dobrych stosunkach.