Założenie plantacji choinek wiąże się przede wszystkim z koniecznością posiadania odpowiedniej ilości gruntów – zakłada się, że na jednym hektarze można hodować do 6,5 tysiąca drzewek, z czego a sprzedaż można przeznaczyć każdego roku około tysiąca choinek. W praktyce oznacza to, że aby biznes przynosił pożądane zyski, plantacja powinna zajmować co najmniej 4-5 hektarów. Nie ma oczywiście żadnych przeciwwskazań, aby na realizację przedsięwzięcia przeznaczyć więcej ziemi – wszystko zależy od możliwości potencjalnego przedsiębiorcy. Nie jest to jedyny wydatek – drzewka wymagają odpowiedniej pielęgnacji, odchwaszczania, formowania i nawożenia. Trzeba więc wykazać się cierpliwością i rzetelnym wykonywaniem obowiązków, aby osiągnąć sukces, czyli oczekiwane zyski.
Kolejnym czynnikiem, który należy uwzględnić planując choinkową inwestycję, jest jakość gruntów, na których będą uprawiane drzewka. Wbrew pozorom nie musi to być ziemia wysokiej klasy, gleby niższych klas, czyli V i VI okazują się wystarczające, a niekiedy nawet lepsze od gruntów zakwalifikowanych do klasy IV. Niższa klasa ziemi sprawia, że drzewka rosną wolniej, a co za tym idzie, ich pielęgnacja jest łatwiejsza. Wzrost drzewek można dodatkowo stopować za pomocą rozwiązań mechanicznych lub chemicznych. Jeżeli interesuje nas plantacja choinek mazowieckie to region, w którym bez problemu można znaleźć optymalne warunki do uprawy tego typu drzewek.
Równie istotny jest wybór gatunku drzewek, a przyznać należy, że możliwości w tej kwestii jest naprawdę wiele. Największym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na przystępną cenę, cieszy się świerk pospolity, którego największą zaletą jest wyjątkowy i niepowtarzalny zapach. Dodatkowo jest to drzewo, które szybko rośnie i nie należy do wymagających pod względem pielęgnacji. Jedynym mankamentem są szybko opadające igły. Równie popularna jest jodła kaukaska. Wiele przydatnych i ciekawych informacji o tym gatunku można znaleźć tutaj: https://www.choinki.com/plantacja.html. Jodła kaukaska prezentuje się wyjątkowo, należy jednak pamiętać, że jest bardziej wymagająca niż rodzimy świerki – nie znosi mrozów, dlatego też może być uprawiana wyłącznie w regionach, gdzie zimy są łagodniejsze.