Technologia

Który ploter tnący wybrać?

Plotery są komputerowymi urządzeniami peryferyjnymi wykorzystywanymi do obróbki dużych i płaskich materiałów. Spośród nich szczególną popularnością cieszą się urządzenia tnące. Które spośród nich warto wybierać? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w dalszej części naszego artykułu.

Jakie rodzaje ploterów tnących wyróżniamy?

Plotery tnące są urządzeniami pozwalającymi na bardzo precyzyjne nacinanie lub wycinanie kształtów w materiałach o odpowiedniej miękkości (na przykład kartonie lub papierze). W zależności od wykorzystywanej technologii prowadzenia papieru dzielimy je na urządzenia płaskie oraz bębnowe. W przypadku tych pierwszych ostrze jest poruszane silnikiem krokowym w dwóch wymiarach i przemieszcza się nad przytwierdzonym do podłoża materiałem. Jeśli chodzi z kolei o plotery bębnowe, narzędzie tnące rusza się tylko w jednym wymiarze, a samo obrabiane tworzywo jest przesuwane pod nim na specjalnych rolkach.

Dla przykładu, z modelami urządzeń płaskich (stołowych) można się zapoznać między innymi na stronie internetowej https://sklep.dmplot.com/plotery-stolowe/aristo.

Bardzo ciekawymi urządzeniami są również plotery laserowe. Sprzęty te bowiem łączą w sobie wiele funkcji takich jak możliwość cięcia, grawerowania oraz nanoszenia obrazu. Czyni je to urządzeniami bardzo uniwersalnymi i pozwalającymi zastąpić wiele innych wykorzystywanych w zakładzie sprzętów. Co warte zaznaczenia, ich najczęściej stosowanymi przykładami są plotery laserowe CO2 oraz plotery laserowe krystaliczne.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − 2 =