Technologia

Który ploter tnący wybrać?

Plotery są komputerowymi urządzeniami peryferyjnymi wykorzystywanymi do obróbki dużych i płaskich materiałów. Spośród nich szczególną popularnością cieszą się urządzenia tnące. Które spośród nich warto wybierać? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w dalszej części naszego artykułu.

Jakie rodzaje ploterów tnących wyróżniamy?

Plotery tnące są urządzeniami pozwalającymi na bardzo precyzyjne nacinanie lub wycinanie kształtów w materiałach o odpowiedniej miękkości (na przykład kartonie lub papierze). W zależności od wykorzystywanej technologii prowadzenia papieru dzielimy je na urządzenia płaskie oraz bębnowe. W przypadku tych pierwszych ostrze jest poruszane silnikiem krokowym w dwóch wymiarach i przemieszcza się nad przytwierdzonym do podłoża materiałem. Jeśli chodzi z kolei o plotery bębnowe, narzędzie tnące rusza się tylko w jednym wymiarze, a samo obrabiane tworzywo jest przesuwane pod nim na specjalnych rolkach.

Dla przykładu, z modelami urządzeń płaskich (stołowych) można się zapoznać między innymi na stronie internetowej https://sklep.dmplot.com/plotery-stolowe/aristo.

Bardzo ciekawymi urządzeniami są również plotery laserowe. Sprzęty te bowiem łączą w sobie wiele funkcji takich jak możliwość cięcia, grawerowania oraz nanoszenia obrazu. Czyni je to urządzeniami bardzo uniwersalnymi i pozwalającymi zastąpić wiele innych wykorzystywanych w zakładzie sprzętów. Co warte zaznaczenia, ich najczęściej stosowanymi przykładami są plotery laserowe CO2 oraz plotery laserowe krystaliczne.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − trzy =