Dom

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do konkretnych pomieszczeń w domu?

Aby mieć w domu dobre oświetlenie, jasno w pomieszczeniach, a kiedy trzeba to i odpowiedni nastrój, trzeba odpowiednio dobrać lampy. Postaramy się w dzisiejszym poradniku naświetlić nieco ten temat, doradzić co do doboru lamp do konkretnych pomieszczeń, a także żarówek, jakie do nich powinniśmy stosować. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Jakie lampy?

Na początku poruszymy temat lampy. Tutaj powinniśmy kierować się głównie wielkością pomieszczenia i efektem jaki chcemy uzyskać. Do dużych pomieszczeń pasują lampy z dużymi abażurami, natomiast do mniejszych zwyczajne lampy sufitowe, lub same tylko kinkiety. Tak więc na przykład lampy do jadalni, która zwykle powinna być w miarę przestronna, mogą posiadać abażur, jednak niezbyt wielki. Wszystko trzeba dobrać ze smakiem i gustem. Jeżeli mamy z tym problem, wynajmijmy projektanta wnętrz, on na pewno nam pomoże w kwestii doboru lamp.

Jakie żarówki?

Kwestia doboru żarówek jest równie ważna, jak samych lamp. Każdy typ daje bowiem światło o nieco innej barwie i innych składowych. Na przykład żarówki LED mogą dawać ładne światło ciepłe lub zimne, a nawet kolorowe. Jednak w przypadku światła białego brakuje sporego spektrum podczerwieni, której mimo iż nie widzimy, to jednak jej brak jest w jakiś sposób zauważalny. Wrażenie jest takie, jakby w tym świetle czegoś brakowało. Natomiast kolorowe żarówki LED są dobre do oświetlenia nastrojowego na przykład na kinkietach w salonie lub sypialni. LED potrafi dać światło o bardzo czystej i jednolitej barwie, co daje specyficzny efekt sterylności, bardzo cieszący oko.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − 3 =