Polecamy
Najbardziej ekologiczne sposoby ogrzewania mieszkania
Dom

Najbardziej ekologiczne sposoby ogrzewania mieszkania

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda osoba budująca dom musi zdecydować się na konkretny sposób jego ogrzewania w okresie późnojesiennym i zimowym. Obecnie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza systemy oparte na wykorzystaniu energii odnawialnej i ekologicznych paliw stałych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ich użytkowanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne oraz nie przyczynia się do rozwoju niezwykle szkodliwego dla zdrowia smogu. Godny polecenia jest m.in. nowoczesny kocioł przeznaczony do spalania pelletu drzewnego.

Węgiel już dawno odszedł do lamusa

Pellet drzewny to materiał pozyskiwany z trocin i innych odpadów tartacznych. W procesie produkcji zostają one precyzyjnie sprasowane i przyjmują formę drobnych granulek o maksymalnej średnicy 25 mm oraz długości 5-40 mm. Do kluczowych zalet tego paliwa zaliczamy m.in. dobrą kaloryczność (na poziomie około 18-19 MJ/kg), łatwość w przewożeniu i składowaniu, wydzielanie przyjemnego zapachu oraz minimalną zawartość popiołu.

Wydajność kotła wynosi natomiast aż 85%. Dodatkowo jest on optymalnie wygodny w obsłudze – wystarczy okresowo czyścić komorę z sadzy i co kilka dni podrzucać granulki do podajnika. Jeśli chcemy kupić wysokiej jakości pellet Jawor to miasto, w którym znajdziemy hurtownię posiadającą taki produkt w asortymencie. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie w przestrzeni mieszkalnej pompy ciepła lub pieca kondensacyjnego. To pierwsze urządzenie czerpie energię bezpośrednio z gleby, powietrza bądź wody (w zależności od modelu), a następnie dostarcza ją do wnętrz. Drugie z kolei jest zasilane gazem albo olejem, a zasada jego działania polega na odzyskiwaniu ciepła ze spalin. Na uwagę zasługują też panele fotowoltaiczne wykorzystujące energię z promieni słonecznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bomy produkcyjne – czym są?
Bomy produkcyjne – czym są?
Dla osób niewtajemniczonych BOM jest pojęciem odległym i tajemniczym. Ten termin z zakresu organizacji i zarządzania procesami produkcyjnymi jest jednak […]
Jaki sprzęt specjalistyczny wymaga regularnego serwisu?
Jaki sprzęt specjalistyczny wymaga regularnego serwisu?
Sprzęt stosowany przez służby ratownicze musi być w pełnej gotowości przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i […]
Jak uchronić mechanizmy i części metalowe przed korozją?
Jak uchronić mechanizmy i części metalowe przed korozją?
Powierzchnie wykonane z metalu cechują się dużą wytrzymałością, trwałością i odpornością. Wymagają jednocześnie prawidłowej pielęgnacji, zwłaszcza gdy przechowywane są na […]
Ostatnie wpisy