Zdrowe ciało

Kiedy wybrać maskę CPAP nosową, a kiedy ustno-nosową?

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które cierpią na bezdech senny. W leczeniu tej dolegliwości pomaga przede wszystkim specjalna maska CPAP, która jest dostępna w dwóch postaciach – ustnej i ustno-nosowej. Wybór konkretnego modelu ma ogromne znaczenie dla postępów i prawidłowego przebiegu całej terapii. Z tego względu w niniejszym artykule zostaną przedstawione kluczowe zasady dotyczące idealnego dostosowania maski do naszych potrzeb.

Zwróćmy szczególną uwagę na przeciwwskazania 

Maski nosowe CPAP dzielą się na poduszeczkowe, donosowe oraz ściśle otaczające cały nos. Charakteryzują się tym, że są mniejsze niż ustno-nosowe (a przez to nie tak uciążliwe podczas noszenia), tańsze i łatwiej utrzymują szczelność. Poza tym ich wybór na rynku jest dużo większy. W tym przypadku ujście węża z powietrzem może być zlokalizowane bezpośrednio przy twarzy lub na szczycie głowy. Maski te są przeznaczone dla większości osób cierpiących na bezdech z wyjątkiem tych, które mają niedrożny nos (np. wskutek złego ułożenia przegród) i często sypiają z otwartymi ustami.

Z kolei modele ustno-nosowe, nazywane też pełnotwarzowymi, powinny być stosowane zawsze w sytuacji, gdy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do noszenia wersji nosowych. Są co prawda nieco mniej komfortowe dla użytkownika i droższe, ale jednocześnie pozwalają na swobodne oddychanie ustami nawet w przypadku bardzo zatkanego nosa. Przy wyborze konkretnego rozwiązania należy także brać pod uwagę anatomią górnych dróg oddechowych i dodatkowe choroby. Oba rodzaje wymienionych powyżej masek CPAP kupimy w tym specjalistycznym sklepie internetowym: https://oddychasz.pl/Ssaki-elektryczne-c41.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − piętnaście =