Mieszkania w bloku nierzadko są bardzo ciasne, a największe pomieszczenie jest przeważnie przeznaczane na salon, w związku z czym sypialnia mieści się w dużo mniejszym pokoju. W tej sytuacji ogromnym wyzwaniem jest urządzenie jej w taki sposób, aby była nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Wymaga to od nas sporej dozy kreatywności oraz praktycznego spojrzenia na tzw. przestrzeń użytkową. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o łóżku z pojemnikiem 160×200 cm, choć to oczywiście nie jedyne pomysłowe rozwiązanie.
W niedużych mieszkaniach liczy się dosłownie każdy metr kwadratowy, więc wiele osób rezygnuje z dużej sypialni, co skutkuje problemami z odpowiednią aranżacją tego pomieszczenia. Istnieje jednak kilka wskazówek i trików, które w znacznym stopniu pomogą nam zaplanować w pełni funkcjonalną sypialnię. W pierwszej kolejności istotne jest podjęcie decyzji o jej przeznaczeniu. Zastanówmy się, czy ma być to przestrzeń służąca wyłącznie do relaksu i wypoczynku, czy też pragniemy wygospodarować w niej również miejsce na przechowywanie różnych rzeczy, np. książek.
Jeśli akurat partnerka jest w ciąży, to trzeba też koniecznie uwzględnić fakt, że w pokoju zagości łóżeczko lub kołyska. Na samym początku pozbądźmy się niepotrzebnych ubrań i drobiazgów, można je bowiem z powodzeniem przenieść do innych części mieszkania. Przy ograniczonym metrażu nie należy też przesadzać z meblami – obowiązuje tutaj zasada, że im mniej, tym lepiej. Ważna jest także odpowiednia kolorystyka ścian – pożądane barwy to cytrynowa biel, morski błękit, blady róż, beż oraz bardzo jasna szarość (kolory te nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni).
Głównym meblem w każdej sypialni jest łóżko, dlatego to właśnie ono powinno w pierwszej kolejności stanąć w pomieszczeniu. Jeśli użytkują je dwie osoby (np. małżeństwo), to optymalnym wyborem jest model o szerokości co najmniej 140 cm (a najlepiej 160 cm). W przypadku jednej osoby wystarczy natomiast 90 cm. Zdecydujmy się na wersję charakteryzującą się lekką budową i nowoczesną linią (brak wyrazistych zdobień), koniecznie ze schowkiem na pościel. Dodajmy, że wyjątkowo duży wybór łóżek jest w internecie np. na https://bigmeble.eu/lozka-z-pojemnikiem.
W sytuacji, gdy zależy nam jednak na niestandardowych wymiarach, najlepszą opcją jest wykonanie projektu konstrukcji na zamówienie. Daje nam to możliwość określenia nie tylko szerokości, długości oraz wysokości mebla, ale także jego kolorystyki i wzornictwa. Łóżko postawmy w centralnym punkcie pokoju, tak aby był zapewniony swobodny dostęp do niego z obu stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze optycznie wyda się większe. Zamiast dwóch szafek nocnych, zaopatrzmy się lepiej w jedną pojemną komodę, ewentualnie powieśmy półeczki po obu stronach mebla. Oprócz funkcjonalnego łóżka, w małej sypialni powinny się również znaleźć następujące elementy wyposażenia:
Sporej wielkości szafa z drzwiami przesuwnymi – wbrew pozorom na niewielkiej przestrzeni takie rozwiązanie sprawdzi się znacznie lepiej, niż choćby dwie mniejsze szafki. Mebel ten powinien być wyposażony w liczne wieszaki i szuflady na ubrania oraz akcesoria. Koniecznie wydzielmy dwie strefy – jedną na rzeczy damskie, drugą zaś na męskie.
Duże lustro oprawione w prostą drewnianą ramę – należy je powiesić na ścianie naprzeciwko okna, co spowoduje, że optycznie powiększymy wnętrze.
Zwiewne, półprzezroczyste firanki – najlepiej wykonane z tiulu lub woalu, bo zapewnią nam dużą dawkę promieni słonecznych, a jednocześnie wystarczającą intymność.
Sztuczne oświetlenie – w postaci wiszącej pod sufitem lampy głównej (zalecana jest prosta oprawa), bocznych kinkietów i jednej lampy stojącej z jasnym abażurem (w kącie sypialni).
Nieliczne dekoracyjne dodatki – np. ozdobna tapeta znajdująca się na ścianie za łóżkiem (pozwoli uzyskać efekt przestronności), mały wazon z egzotyczną rośliną czy plakat filmowy oprawiony w elegancką ramę.