W przemyśle wykorzystywane są układy ruchowe, w których konieczne jest realizowanie skutecznego przenoszenia obciążeń. Jest to niezbędne po pierwsze do tego, aby ich działanie w ogóle było możliwe, a po drugie, żeby ich funkcjonowanie było efektywne i bezpieczne. W celu osiągnięcia oczekiwanych efektów stosuje się specjalne elementy i detale odpowiadające tylko za to zadanie lub kilka innych procesów jednocześnie. Często można mieć do czynienia z rozmaitymi ich rodzajami. Tak jest w przypadku łożysk stanowiących jedne z podstawowych części tego typu. Jakie łożyska można spotkać w przemyśle?
Wszędzie tam, gdzie występuje ruch obrotowy jednego modułu względem drugiego, konieczne jest wykorzystanie łożysk. Podtrzymują one wały i inne obrotowe człony, przenosząc przy tym obciążenia tych członów na cały korpus maszyny. Dzięki temu układy są w stanie pracować i są bezpieczne dla otoczenia. W zależności od rodzaju łożyska szczegóły mogą być odmienne, ale sama zasada działania jest z reguły niezmienna.
Na rynku dostępne są łożyska ślizgowe oraz toczne, ale jest to tylko główny podział ze względu na konstrukcję i dokładną charakterystykę pracy. Dzielą się one dodatkowo na typy rozróżniane głównie poprzez kształt elementu tocznego lub ślizgowego. Dlatego często w sklepach zobaczymy części takie jak łożyska wałeczkowe, kulkowe, igiełkowe, baryłkowe, czy stożkowe. Dodatkowo mogą one być jednorzędowe lub dwurzędowe. Co prawda podział ten jest nieco skrótowy, ale dobrze obrazuje zróżnicowanie tych części.