Współcześnie niemal na każdym kroku można zauważyć różne obiekty wykonane ze stali – m.in. hale magazynowe i produkcyjne, warsztaty, wiaty garażowe, mosty czy budynki gospodarskie. Konstrukcje te charakteryzują się wysoką odpornością na zniszczenia mechaniczne, ale mimo to z upływem czasu pojawiają się w strukturze ich materiału rozmaite nieciągłości, takie jak pęknięcia, przeklejenia, zawalcowania, wżery czy pęcherze. Są one wykrywane przede wszystkim w nieniszczących badaniach ut (ultradźwiękowych), wizualnych, magnetyczno-proszkowych oraz penetracyjnych.
Do badania konstrukcji stalowych służą głównie wspomniane już metody nieniszczące. Najbardziej popularne są testy wizualne, polegające na weryfikacji jakości materiału za pomocą narządu wzroku albo wybranego sprzętu optycznego (np. lupy, lusterka kontrolnego, endoskopu, mikroskopu). Oprócz tego powszechnie wykonuje się badania ultradźwiękowe, oparte na pomiarze czasu upływającego od momentu nadania impulsu do pierwszego echa odbitego od danej nieciągłości.
Nierzadko uzupełnieniem tej konkretnej techniki jest badanie magnetyczno-proszkowe, pozwalające na precyzyjne określenie zarówno grubości wady, jak i jej rozmiaru i dokładnej lokalizacji. Wykorzystuje się tutaj defektoskop magnetyczny emitujący światło fluorescencyjne, a także specjalny proszek barwny. Jeśli interesuje nas weryfikacja obiektu ze stali metodą magnetyczną Górka NDT to firma specjalizująca się w tym zakresie.
Stosowane są także badania:
– penetracyjne – polegają na wprowadzeniu cieczy do szczeliny powierzchniowej
– wiroprądowe – ich istotą jest zmiana prądu indukowanego w materiale
– tensometryczne, atestacyjne, wytrzymałościowe i inne