Polecamy
Dom

Ogrzewanie domu – Jakie są na to sposoby?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie domu może być drogie, ale istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy i utrzymanie ciepła. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest używanie mniejszej ilości ciepła. Ponadto, można również poprawić wydajność pieca lub kotła, aby zużywał mniej paliwa. Jeśli interesują Cię instalacje grzewcze Szczecin jest miastem, w którym jest wiele sklepów z takimi rzeczami.

Rodzaje systemów grzewczych

Istnieje wiele różnych typów systemów grzewczych stosowanych obecnie w domach. Jednak wszystkie one należą do dwóch kategorii: systemy z wymuszonym obiegiem powietrza i systemy z gorącą wodą:

  1. Systemy grzewcze z wymuszonym obiegiem powietrza rozprowadzają ciepłe powietrze po całym domu poprzez kanały, które doprowadzają je do różnych pomieszczeń. Systemy te działają najlepiej w nowszych domach, gdzie kanały zostały zainstalowane w sposób efektywny. Można je również dodać do starszych domów, w których kanały nigdy nie zostały zainstalowane lub są umieszczone nieefektywnie.
  2. Systemy ogrzewania ciepłej wody podgrzewają wodę, która następnie przemieszcza się rurami w całym domu i do grzejników (podłogowych lub ściennych), aby zapewnić ciepło dla każdego pomieszczenia. Systemy te są zwykle mniej wydajne niż systemy z wymuszonym obiegiem powietrza, ponieważ wymagają większej ilości energii do ogrzania wody niż do cyrkulacji ciepłego powietrza w całym domu.

Rodzaje grzejników

  • Grzejniki parowe: Grzejniki parowe wykorzystują wodę do produkcji pary, która jest następnie wykorzystywana do ogrzewania domu. Jest to wydajny sposób ogrzewania domu, ponieważ nie wymaga dużego przepływu powietrza, aby działał. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie jest ono zbyt popularne, ponieważ jest głośne, a para może powodować uszkodzenia, jeśli nie jest odpowiednio konserwowana.
  • Grzejniki promiennikowe: Promienniki wykorzystują cewkę elektryczną lub drut oporowy, który nagrzewa się, gdy przepływa przez niego prąd. Elektryczność przechodzi przez cewkę lub drut, który tworzy promieniowanie podczerwone (ciepło), które ogrzewa obiekty na swojej drodze, takie jak podłogi lub ściany. Zaletą ciepła promiennikowego jest to, że nie wymaga żadnych przewodów i jest tańsze niż systemy wymuszonego powietrza, ponieważ nie ma dmuchaw potrzebnych do przepychania powietrza przez dom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz treningi?
Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz treningi?
Okres pandemii wpływa negatywnie na kondycje fizyczną Polaków. Wiele osób, które dotychczas nie miało problemu z formą, aktualnie zmaga się […]
Kosmetyki naturalne – czy mają dobre działanie dla naszej skóry?
Kosmetyki naturalne – czy mają dobre działanie dla naszej skóry?
Naturalne kosmetyki od kilku lat szturmem zdobywają serca polskich kobiet. Wynika to z faktu, że są oparte głównie na wyciągach […]
W jakim celu stosuje się plomby zabezpieczające?
W jakim celu stosuje się plomby zabezpieczające?
Plomba to specyficzny typ zabezpieczenia fizycznego, który zapobiega niejawnemu naruszeniu mechanizmu lub konstrukcji. W przypadku jej naruszenia mamy niezbity dowód, […]
Ostatnie wpisy