Przekaźniki to zazwyczaj miniaturowe urządzenia wykorzystywane zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i domach prywatnych i obiektach publicznych. Służą przede wszystkim do skutecznego wywoływania zmiany stanu w rozmaitych układach i maszynach – np. w zakresie napięcia, natężenia, ciśnienia czy temperatury. Dodatkowo zapewniają bezawaryjne funkcjonowanie wszystkim komponentom znajdującym się w danym układzie sterowania. Dodajmy, że przekaźniki są zaliczane do innowacyjnej automatyki przemysłowej.
W kategorii przekaźników największą popularnością cieszą się obecnie modele elektromagnetyczne, działające bardzo podobnie jak zwykły elektromagnes. Otóż prąd elektryczny płynący w ich zwojnicy wzbudza najpierw pole magnetyczne, które następnie szybko przyciąga specjalną kotwicę ze stali. Zamyka ona bądź otwiera odpowiedni styk (windy, ruchome schody, monitoring itp.).
Na uwagę zasługują również przekaźniki czasowe, odpowiadające choćby za opóźnianie załączania oraz impulsowanie. Są one powszechnie montowane szczególnie w systemach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i grzewczych (o różnym poziomie zaawansowania). Istotną rolę odgrywają ponadto wersje monostabilne, wyróżniające się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia i bezawaryjnością. Umożliwiają bezproblemowe sterowanie pojedynczym impulsem trwającym przez ustalony wcześniej czas. Przeważnie znajdują zastosowanie w dzwonkach drzwiowych i bramach wjazdowych.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o przekaźnikach bezpieczeństwa, charakterystycznych dla profesjonalnych maszyn przemysłowych. W chwili zdiagnozowania zagrożenia automatycznie unieruchamiają dany system oraz informują użytkownika o tym fakcie.