Sprężyny to elementy konstrukcyjne wielu maszyn i sprzętów. Są odporne i trwałe, a jednocześnie giętkie. Stosuje się je przede wszystkim jako łączniki w połączeniach sprężystych, ale można je także spotkać w materacach oraz sofach. Ich zastosowanie jest więc bardzo szerokie i powszechne.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprężyn. Najpopularniejsze są sprężyny naciskowe, które mogą mieć formę walca lub stożka. Ich pionowy kształt jest równoległy do sił, które na nie oddziałują. Używane są w miejscach, w których potrzebna jest duża energia przy jednocześnie małej ilości miejsca potrzebnej do jej wygenerowania. Można je znaleźć głównie w amortyzatorach oraz długopisach biurowych.
Innym rodzajem są sprężyny skrętne. Charakteryzują się momentem obrotowym, który transferowany jest przez samą sprężynę. Są również bardzo trwałe, dlatego wykorzystuje się je m.in. do systemów bram automatycznych.
Sprężyny płaskie, czyli resory znajdują zastosowanie przede wszystkim zastosowanie jako resory samochodowe.
Bardzo popularne są także naciągowe sprężyny. Mają one bardzo wiele zastosowań. Można spotkać je m.in. w elektrycznych pastuchach, fortepianach, elementach samochodowych, zabawkach dziecięcych.
Podczas wytwarzania śrub korzysta się przede wszystkim ze zwojów drutów stożkowych, cylindrycznych oraz okrągłych. Więcej szczegółowych informacji dotyczących procesu produkcji oraz wytwarzania poszczególnych rodzajów sprężyn można znaleźć na stronie https://hydrotop.net/z-czego-wykonane-sa-sprezyny/.