Life & Style

Sucha czy mokra karma dla psów – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa ma ogromny wpływ na zdrowie zwierzęcia w przyszłości. Każdy właściciel powinien więc świadomie dobrać odpowiedni rodzaj pożywienia dla swojego czworonoga. Należy uwzględnić przede wszystkim wielkość, rasę, rodzaj okrywy włosowej, wiek oraz przebyte choroby psa. Pierwszym dylematem, który pojawia się przed zakupem karmy jest to czy wybrać formę mokrą, czy suchą. Każda z opcji ma zarówno zalety, jak i wady. Jakie czynniki wziąć pod uwagę? Kiedy lepsze będą suche chrupki, a kiedy warto sięgnąć po puszkę?

Sucha karma – zalety i wady

Sucha karma charakteryzuje się przede wszystkim większą kalorycznością. Sprawia to, że objętościowo zwierzak dostaje mniejszą porcję niż w przypadku pożywienia mokrego. Jeżeli dieta psa składa się tylko z chrupek, należy pamiętać o stałym dostępie do wody pitnej, gdyż karma tego rodzaju zawiera jedynie 7% wody. Ogromnym atutem suchego jedzenia jest łatwość podawania. Można też wykorzystać granulki jako smaczki treningowe i z łatwością zabrać je ze sobą na spacer. 

Kiedy warto sięgnąć po mokrą karmę?

Karmy mokre dla psów charakteryzują się nieco mniejszą ilością kalorii. Zawartość wody w pożywieniu tego typu to aż 75%. Takie pożywienie doskonale sprawdzi się w diecie czworonogów z nadwagą, które muszą przejść na dietę – objętościowo można podawać im zdecydowanie większe porcje. Puszki to również odpowiednie rozwiązanie dla psów zmagających się z chorobami jamy ustnej i doświadczają problemów z gryzieniem. Warto też wiedzieć, że karmy w formie mokrej są przez większość zwierząt uznawane za smaczniejsze. 

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 1 =