Nieruchomości i budownictwo

Typy drutów i ich zastosowanie

Jednym z głównych produktów dostępnych w każdym sklepie z materiałami budowlanymi jest drut. Występuje on w kilku postaciach, dzięki czemu można konkretny rodzaj dostosować do wykonywanej pracy. Drut wykorzystuje się powszechnie m.in. w trakcie wytwarzania ogrodzeń, mebli czy dekoracyjnych donic do ogrodu. Dużą zaletą jest w tym przypadku niski koszt zakupu – jeśli np. interesuje nas klasyczny drut ocynkowany cena za kilogram wynosi zaledwie około 5-7 zł (w zależności od sklepu).

Niepozorne produkty niezbędne w niemal każdej dziedzinie przemysłu

Najczęściej kupowanym rodzajem drutu jest drut stalowy w odcinkach albo kręgach. Jest on zróżnicowany pod względem długości, przekroju (okrągły, kwadratowy) oraz stopnia twardości, czyli tak naprawdę zakresu wytrzymałości na rozciąganie (możemy nabyć wersję miękką, półtwardą i twardą). Jeśli chodzi o pokrycie, to mamy do czynienia z drutem szarym ciągnionym na sucho (inaczej zwanym gołym), ciągnionym na mokro z połyskiem, pokrytym powłoką galwaniczną i żarzonym.

W przypadku drutu żarzonego najpopularniejszą jego odmianą jest cienka wersja wiązałkowa – znajduje ona szerokie zastosowanie we florystyce, produkcji zbrojeń i szalunków czy na plantacjach tytoniu. Zarówno drut w odcinkach, jak i w kręgach jest wykorzystywany w hutnictwie, budownictwie (ogrodzenia, gwoździe, bloczki), meblarstwie (wieszaki, kosze, drobny sprzęt AGD) oraz przy pracach remontowych. 

Oto pozostałe rodzaje drutu:

– nierdzewny – w tej kategorii wyróżniamy modele żaroodporne, kwasoodporne i sprężynowe, używane m.in. w branży medycznej i motoryzacyjnej

– oporowy – odznaczający się ponadprzeciętnie wysoką odpornością na korozję i ogień; stosowany przy produkcji urządzeń grzewczych, takich jak grzałki ceramiczne czy piece 

– spawalniczy – wykonywany ze stali austenicznej, idealnie nadaje się do spawania aluminium i jego stopów

– węglowy – jest materiałem, z którego powstają gwoździe, siatki, ogrodzenia, szczotki i sprężyny (ze względu na niską rozciągliwość)

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − pięć =