Do lamusa odeszły już komputery złożone z dziesiątek elementów, do złożenia których trzeba było być fachowcem. Dziś, te maszyny składa się tak prosto, jak klocki. Mimo wszystko należy wiedzieć, do czego ma nam ten komputer służyć i czego potrzebujemy do naszego zestawu.
1. Płyta główna – podstawowy element, do którego podpinane będą wszystkie inne. Mieści się na niej gniazdo procesora (często można kupić na raz i płytę, i procesor), mostki, czyli tzw. chipset, służący do komunikacji między komponentami, a także sloty, w których umieszcza się karty rozszerzeń, czy kości pamięci. Przykładową płytę główną, można nabyć choćby za pośrednictwem witryny internetowej https://brandkomp.pl/pl/c/Plyty-glowne-LGA1156/42.
2, Procesor – mózg komputera, przetwarzający wszystkie wykonywane operacje, wymaga ciągłego chłodzenia, na przykład wiatrakiem.
3. Pamięć RAM – wszystkie uruchomione programy, a także sam system operacyjny, są w niej tymczasowo przechowywane. Po wyłączeniu komputera, jej zawartość jest usuwana. Im więcej jej mamy, tym więcej procesów na raz nasza maszyna jest w stanie udźwignąć.
4. Dysk twardy – występuje w dwóch rodzajach, HDD i SSD. Ten pierwszy ma najczęściej większą pojemność i żywotność, a ten drugi działa znacznie szybciej. Przechowuje wszystkie nasze dane.
5. Karty rozszerzeń – najczęściej są to karty graficzne i sieciowe, dodatkowe mini-płyty, ulepszające i uzupełniające funkcjonalność płyty głównej.
6. Zasilacz – dostarcza energię do wszystkich elementów komputera, może jednocześnie być ochroną przeciwprzepięciową.
7. Urządzenia peryferyjne – czyli wszystko to, co znajduje się poza komputerem: monitor, myszka, klawiatura, głośniki, itd.