Nieruchomości i budownictwo

Czego współcześnie używa się do ocieplania domów?

Współcześnie w budownictwie ogromną wagę przykłada się do izolacji termicznej. Jest ona bowiem jednym z podstawowych gwarantów optymalnego komfortu cieplnego w okresie późnojesiennym oraz zimowym. Istnieje kilka różnych materiałów idealnie nadających się do wykonania izolacji, a jednym z nich jest choćby wełna mineralna celulozowa, charakteryzująca się bardzo wysoką szczelnością. Profesjonalnym ocieplaniem budynków z jej użyciem zajmuje się m.in. ta specjalistyczna firma: https://cels.pl/ocieplanie-welna-celulozowa.

Styropian powoli odchodzi w zapomnienie

Obecnie jednym z najchętniej stosowanych materiałów do izolacji termicznej obiektów mieszkalnych jest wełna mineralna – szklana albo skalna. Wynika to z faktu, że posiada bardzo dobrą wartość cieplną (nawet na poziomie λ 0,030-0,043 W/(m.K)), a przy tym jest wyjątkowo sprężysta, lekka i paroprzepuszczalna. Dodatkowo wykazuje się sporą odpornością na działanie ognia i środków chemicznych oraz pełni rolę skutecznej bariery akustycznej. Występuje w formie płyt o grubości od 5 do 25 cm, mat o gęstości 26 kg/m3 (są sprzedawane zwinięte w bele), a także granulatu w postaci strzępków nasączonych specjalnym impregnatem o działaniu zlepiającym. Ten ostatni produkt bez problemu zamówimy m.in. w tym sklepie internetowym: https://cels.pl/ocieplanie-welna-skalna-granulat/

Alternatywę dla wełny stanowi polistyren ekstrudowany, znany pod skrótem XPS. Jest to materiał o wyjątkowo dobrych właściwościach ciepłochronnych, wyróżniający się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,034-0,036 W/(m.K) i niewielką grubością (już od 2 cm). Dodajmy, że nadal powszechnie stosowany jest też tradycyjny styropian, ale jego parametry wyraźnie ustępują dwóch poprzednim produktom. W tym przypadku główną zaletą jest niska cena.

 

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × jeden =