Polecamy

Czym się charakteryzuje kubizm?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kubizm był pierwszym modernistycznym ruchem artystycznym, rozwiniętym w Paryżu na początku XX wieku przez Pabla Picassa i Georgesa Braque’a.

Kubistyczny styl malarstwa powstał we Francji około 1907 roku. W tym właśnie czasie Picasso i Braque rozpoczęli współpracę, tworząc obrazy, które były inspirowane nieeuklidesowymi zasadami geometrycznymi. Efektem był radykalnie nowy sposób patrzenia na przedmioty i przestrzeń.

Termin kubizm pochodzi od angielskiego słowa cube, które wywodzi się z łacińskiego cubus (sześcian). Słowo to zostało po raz pierwszy użyte przez Louisa Vauxcellesa w 1907 roku po wizycie w pracowni Braque’a, gdzie zobaczył prace przedstawiające zniekształcone sześciany. Użycie słowa kubizm szybko rozpowszechniło się w całej Europie i Ameryce.

Cechy stylu kubistycznego

Malarze kubistyczni wykorzystywali w swoich pracach wielokrotną perspektywę: na jednym płótnie pokazywali jednocześnie wiele punktów widzenia. Posłużenie się techniką kubizmu pozwalało im nie tylko na portretowanie obiektów pod wieloma kątami, ale także na ukazanie ich w taki sposób, w jaki mogą się one prezentować pod dowolnym kątem lub z dowolnej odległości. 

Kubiści byli zainteresowani przedstawianiem ruchu w swoich obrazach, co osiągali za pomocą wielu perspektyw, jak również poprzez rozbijanie obiektów na ich poszczególne części lub fragmenty. Wprowadzili również nowe materiały, takie jak papier collé i kolaż.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób odprowadzane są ścieki za pomocą szamba?
W jaki sposób odprowadzane są ścieki za pomocą szamba?
Szambo jest zbiornikiem przeznaczonym do gromadzenie nieczystości. Umieszcza się go pod ziemią w specjalnie przygotowanym wykopie. Musi ono znaleźć się […]
Co można umieścić na etui
Co można umieścić na etui
Etui do telefonów komórkowych to praktyczny gadżet, który przede wszystkim zabezpiecza aparat przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dostępne na rynku etui do […]
Biznes gastronomiczny – jak zacząć?
Biznes gastronomiczny – jak zacząć?
Coraz więcej młodych ludzi podejmuje wyzwanie założenia własnego biznesu gastronomicznego. Ta decyzja zazwyczaj jest poparta doskonałymi umiejętnościami kulinarnymi. To, czy […]
Ostatnie wpisy