Polecamy

Czym się charakteryzuje kubizm?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kubizm był pierwszym modernistycznym ruchem artystycznym, rozwiniętym w Paryżu na początku XX wieku przez Pabla Picassa i Georgesa Braque’a.

Kubistyczny styl malarstwa powstał we Francji około 1907 roku. W tym właśnie czasie Picasso i Braque rozpoczęli współpracę, tworząc obrazy, które były inspirowane nieeuklidesowymi zasadami geometrycznymi. Efektem był radykalnie nowy sposób patrzenia na przedmioty i przestrzeń.

Termin kubizm pochodzi od angielskiego słowa cube, które wywodzi się z łacińskiego cubus (sześcian). Słowo to zostało po raz pierwszy użyte przez Louisa Vauxcellesa w 1907 roku po wizycie w pracowni Braque’a, gdzie zobaczył prace przedstawiające zniekształcone sześciany. Użycie słowa kubizm szybko rozpowszechniło się w całej Europie i Ameryce.

Cechy stylu kubistycznego

Malarze kubistyczni wykorzystywali w swoich pracach wielokrotną perspektywę: na jednym płótnie pokazywali jednocześnie wiele punktów widzenia. Posłużenie się techniką kubizmu pozwalało im nie tylko na portretowanie obiektów pod wieloma kątami, ale także na ukazanie ich w taki sposób, w jaki mogą się one prezentować pod dowolnym kątem lub z dowolnej odległości. 

Kubiści byli zainteresowani przedstawianiem ruchu w swoich obrazach, co osiągali za pomocą wielu perspektyw, jak również poprzez rozbijanie obiektów na ich poszczególne części lub fragmenty. Wprowadzili również nowe materiały, takie jak papier collé i kolaż.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawowe kosmetyki samochodowe, które warto używać
Podstawowe kosmetyki samochodowe, które warto używać
Dział kosmetyków samochodowych staje się coraz bardziej rozbudowany, a więc posiadając odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji auta będziemy w stanie […]
Z czego wykonać elewację domu
Z czego wykonać elewację domu
Na rynku istnieje wiele rozwiązań w zakresie tworzenia i dekorowania elewacji budynków. Obok standardowych tynków cienko i grubo warstwowych zastosowanie […]
Naprawa czy wymiana – co zrobić w przypadku problemów z turbosprężarką
Naprawa czy wymiana – co zrobić w przypadku problemów z turbosprężarką
Turbosprężarka to urządzenie występujące powszechnie w samochodach osobowych z zamontowanym silnikiem wysokoprężnym oraz benzynowym. Jej główne zadanie polega na zapewnianiu […]
Ostatnie wpisy