Polecamy

Jak dbać o maltańczyka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Maltańczyki to towarzyskie psy rasy miniaturowej o pogodnym usposobieniu. Są niezwykle wrażliwe i oddane właścicielowi, dlatego często występuje u nich lęk separacyjny – ciężko znoszą rozłąkę z człowiekiem. Choć stosunek tych czworonogów do dzieci jest odpowiedni, to ze względu na ich kruchą i skłonną do kontuzji budowę, nie są zalecane dla rodzin z małymi dziećmi. Ich stosunek do innych zwierząt jest przyjacielski, ale ostrożny. Jak więc dbać o maltańczyka, aby wyglądał i czuł się zdrowo?

Pielęgnacja włosów

Psy tej rasy nie posiadają sierści, a włosy, które nie linieją. Rosną natomiast cały czas, więc należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, aby uniknąć nieestetycznych kołtunów. Regularne strzyżenie maltańczyka powinno odbywać się raz na 4 miesiące. Do kąpieli ras o białym umaszczeniu zalecane są niebieskie szampony, które pozwalają utrzymać śnieżnobiały odcień włosów. W zależności od tego, czy pies jest wystawowy, czy nie, należy dostosować częstotliwość kąpieli. Częste mycie pomoże utrzymać owłosienie w nienagannej kondycji, ale może podrażnić skórę czworonoga.

Zdrowie oczu i zębów

Kanaliki łzowe w oczach maltańczyków mają tendencję do częstego zatykania, co objawia się stałym wyciekiem ropy. Aby tego uniknąć, należy codziennie przemywać oczy czworonoga roztworem świetlika lub soli fizjologicznej. Zęby psa podobnie jak u innych małych ras są podatne na powstawanie kamienia nazębnego. Ph i budowa jamy ustnej u małych psów sprawia, że są narażone na choroby dziąseł i zębów. Należy więc regularnie szczotkować uzębienie psa i podawać gryzaki o umiarkowanej twardości.

Zdrowie

Maltańczyki podobnie jak każde inne psy mogą być narażone na różnego rodzaju schorzenia genetycznie. Jednym z nich jest zapadanie się pierścieni tchawicy — często spotykane zwłaszcza wśród psów ras miniaturowych. Należy więc zamienić obrożę, która może zagrażać kruchej i osłabionej tchawicy, na bezpieczniejsze szelki.

O czym należy pamiętać

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, o których nie należy zapominać przy maltańczykach to dbanie o zęby, oczy i włosy. Regularność pozwoli utrzymać kondycję i samopoczucie psa na najwyższym poziomie. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości czasu, warto skorzystać z pomocy specjalistów w salonach pielęgnacyjnych jak np.: https://happy-dog.com.pl/uslugi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zabezpieczać duże ładunki?
Jak zabezpieczać duże ładunki?
Bardzo ważnym zadaniem w procesie transportu ładunków jest dbałość o solidne zabezpieczenie przewożonych towarów. Koniecznie trzeba podjąć działania, które nie […]
Czym charakteryzuje się dobra kampania reklamowa?
Czym charakteryzuje się dobra kampania reklamowa?
Kampania reklamowa to zespół działań marketingowych, mających na celu wywołanie reakcji wśród odbiorców. Dla właścicieli firm jest to przede wszystkim […]
Zabezpieczenie domu przed pożarem.
Zabezpieczenie domu przed pożarem.
Sezon zimowy to okres szczególny, kiedy wszelkie urządzenia grzewcze funkcjonują na pełnych obrotach. To również czas wzmożonego ryzyka zaistnienia w […]
Ostatnie wpisy