Polecamy

Jak dbać o maltańczyka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Maltańczyki to towarzyskie psy rasy miniaturowej o pogodnym usposobieniu. Są niezwykle wrażliwe i oddane właścicielowi, dlatego często występuje u nich lęk separacyjny – ciężko znoszą rozłąkę z człowiekiem. Choć stosunek tych czworonogów do dzieci jest odpowiedni, to ze względu na ich kruchą i skłonną do kontuzji budowę, nie są zalecane dla rodzin z małymi dziećmi. Ich stosunek do innych zwierząt jest przyjacielski, ale ostrożny. Jak więc dbać o maltańczyka, aby wyglądał i czuł się zdrowo?

Pielęgnacja włosów

Psy tej rasy nie posiadają sierści, a włosy, które nie linieją. Rosną natomiast cały czas, więc należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, aby uniknąć nieestetycznych kołtunów. Regularne strzyżenie maltańczyka powinno odbywać się raz na 4 miesiące. Do kąpieli ras o białym umaszczeniu zalecane są niebieskie szampony, które pozwalają utrzymać śnieżnobiały odcień włosów. W zależności od tego, czy pies jest wystawowy, czy nie, należy dostosować częstotliwość kąpieli. Częste mycie pomoże utrzymać owłosienie w nienagannej kondycji, ale może podrażnić skórę czworonoga.

Zdrowie oczu i zębów

Kanaliki łzowe w oczach maltańczyków mają tendencję do częstego zatykania, co objawia się stałym wyciekiem ropy. Aby tego uniknąć, należy codziennie przemywać oczy czworonoga roztworem świetlika lub soli fizjologicznej. Zęby psa podobnie jak u innych małych ras są podatne na powstawanie kamienia nazębnego. Ph i budowa jamy ustnej u małych psów sprawia, że są narażone na choroby dziąseł i zębów. Należy więc regularnie szczotkować uzębienie psa i podawać gryzaki o umiarkowanej twardości.

Zdrowie

Maltańczyki podobnie jak każde inne psy mogą być narażone na różnego rodzaju schorzenia genetycznie. Jednym z nich jest zapadanie się pierścieni tchawicy — często spotykane zwłaszcza wśród psów ras miniaturowych. Należy więc zamienić obrożę, która może zagrażać kruchej i osłabionej tchawicy, na bezpieczniejsze szelki.

O czym należy pamiętać

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, o których nie należy zapominać przy maltańczykach to dbanie o zęby, oczy i włosy. Regularność pozwoli utrzymać kondycję i samopoczucie psa na najwyższym poziomie. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości czasu, warto skorzystać z pomocy specjalistów w salonach pielęgnacyjnych jak np.: https://happy-dog.com.pl/uslugi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakiej sytuacji możemy szczególnie potrzebować wsparcia ze strony coacha?
W jakiej sytuacji możemy szczególnie potrzebować wsparcia ze strony coacha?
Istnieje wiele powodów, dla których możemy potrzebować pomocy coacha. Na przykład, jeśli chcesz dokonać zmiany w karierze, możesz potrzebować takiego […]
Jakie typy oznakowania występują w ruchu drogowym?
Jakie typy oznakowania występują w ruchu drogowym?
Oznakowanie występujące w ruchu drogowym kojarzy nam się przede wszystkim ze znakami drogowymi. Z kolei wśród nich prym wiodą pionowe […]
Dlaczego każda firma powinna posiadać swoje wizytówki?
Dlaczego każda firma powinna posiadać swoje wizytówki?
Dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców jest kluczowe dla firm usługowych. Inwestycja w materiały reklamowe i wizytówki skutecznie służy promowaniu […]
Ostatnie wpisy