Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, to w wielu miejscach na świecie już powszechność. Dlatego coraz więcej osób stosuje na co dzień maski antysmogowe. Mają one za zadanie zatrzymywać zawieszone w powietrzu aerozole, pyły oraz zanieczyszczenia. Najczęściej wykonane są z elastycznego materiału o bardzo grubym splocie i posiadają specjalne filtry (w zależności od klasy filtra można ocenić skuteczność oczyszczania danej maski).
Zasadniczo można wymienić trzy klasy ochronne półmasek filtrujących (antysmogowych):
FFP1 (najniższa ochrona), FFP2 (średnia), FFP3 (wysoka ochrona). Przy tworzeniu masek filtrujących bierze się pod uwagę szereg parametrów, np. maksymalny stopień, w jakim pyły mogą przedostać się pod maskę, maksymalny stopień nieszczelności (związany z niecałkowitym przyleganiem do twarzy) oraz tzw. opory oddychania, czyli maksymalny opór jaki może stawić maska podczas oddychania (które również są odpowiednio określone).
Przy wyborze warto wziąć pod uwagę maski antysmogowe z certyfikatem. Dlaczego to takie ważne? Wybór certyfikowanej półmaski zapewni bowiem najwyższy możliwy w danej klasie poziom ochrony. Szczególnie warto zwrócić uwagę na certyfikat CE (czyli deklaracji producenta, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw w Unii Europejskiej). To ważne, aby mieć pewność, że spełnia ona wszystkie normy w polskich warunkach i dostosowana jest do realnego poziom zanieczyszczeń, z którymi zetknąć się można na co dzień w Polsce.