Biznes i usługi

Jakie oświetlenie powinno być w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach czystości?

Oświetlenie pełni bardzo ważną funkcję i powinno spełniać szereg parametrów związanych z jego funkcjonalnością. Istotną rolę odgrywa natężenie oświetlenia, jego barwa, odpowiednia jasność, temperatura barwowa i wiele innych. W zależności od rodzaju i charakteru pomieszczenia należy postawić na odpowiednią estetykę i funkcjonalność zainstalowanych lamp. Przestrzeganie konkretnych warunków dopasowania odpowiedniego oświetlenia jest bardzo ważne w pomieszczeniach czystych, których przeznaczenie jest związane z pewnymi rodzajami działalności.

Czym są pomieszczenia czyste?

Określenie to jest związane ze szczególnym rodzajem kontroli dotyczącej pewnych parametrów środowiskowych. Można do nich zaliczyć kurz, bakterie czy opary chemiczne. W pomieszczeniach czystych sprzęt oświetleniowy musi spełniać surowe wymogi dotyczące szczelności, wytrzymałości mechanicznej oraz niezawodności. Dotyczy to zarówno opraw, jak i źródeł światła. 

Pomieszczenia czyste służą do produkcji leków, żywności i kosmetyków. Zainstalowane w nich oświetlenie nie może stwarzać zagrożenia dla procesów produkcji, muszą być odporne i łatwe w czyszczeniu. Odpowiedni sposób montażu i specjalne uszczelnienie to jeden z podstawowych wymogów. Niedopuszczalne jest gromadzenie się grzybów i innych jeszcze zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =