Karczowanie drzew oraz krzewów to działanie polegające na ich usuwaniu razem z korzeniami. W procesie tym niezbędne jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu, dlatego zajmują się tym głównie firmy oferujące wyrównywanie terenów pod różne inwestycje. Dodajmy również, że karczowanie działek jest zazwyczaj niezwykle długotrwałe i wymaga ogromnych nakładów pracy.
Co prawda można to zrobić samodzielnie, ale jedynie na bardzo ograniczonym terenie, np. w przydomowym ogrodzie, gdzie występują rośliny o niewielkiej średnicy pnia. Jest to na tyle specjalistyczny proces, że warto zatrudnić profesjonalną firmę, taką jak np. http://www.pracowityogrodnik.pl/karczowanie-dzialek/.
Pierwszym etapem karczowania jest zawsze wycinanie drzew i krzewów za pomocą pił (mechanicznych i ręcznych), maczet oraz sierpów. Pozostałością po tym procesie są zawsze pnie i korzenie, które wymagają wyeliminowania. Usuwanie karp (bo takim mianem są owe pozostałości określane) może się odbywać zarówno z wykorzystaniem narzędzi ręcznych, jak i mechanicznych.
Do tych pierwszych zaliczamy m.in. haki, łupaki, kliny, łopaty oraz piły i sekatory teleskopowe (te ostatnie służą do podcinania korzeni), do drugich zaś przede wszystkim koparki i frezarki nazywane karczownikami albo rębakami. Znacznie mniej popularne rozwiązania, głównie ze względów bezpieczeństwa, to usuwanie chemiczne (za pomocą specjalnych preparatów, takich jak saletra amonowa i herbicydy), a także wypalanie. Karczowanie wykonuje się przeważnie wtedy, gdy drzewa lub krzewy:
– z powodu wieku chorują, nie wydają owoców, ewentualnie stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi
– rozrosły się tak bardzo, że przesłaniają znaczną przestrzeń działki
– uległy trwałemu uszkodzeniu w wyniku klęski żywiołowej (ich dalsze hodowanie nie ma więc sensu)
– blokują stawianie konkretnej inwestycji na działce
– uniemożliwiają hodowanie innych roślin