Wypoczynek i hobby

Co musi zawsze działać w rowerze?

Nadeszła wiosna, czas spacerów, wycieczek nad jezioro oraz wypraw rowerowych z przyjaciółmi lub rodziną. Jak wiadomo sport to zdrowie, a jego uprawianie znacznie wpływa na samopoczucie, pozwala schudnąć, wzmocnić mięśnie, jak również pozytywnie wspomaga serce. Przejażdżki rowerowe, te wyczynowe i te rekreacyjne, mogą być przyjemnością i jednocześnie zbawieniem dla organizmu. Bardzo ważne jest przygotowanie roweru do wiosennych wypraw, sprawdzenie jego najważniejszych elementów pod względem sprawności i niezawodności. Należy pamiętać, że rower to pojazd i to użytkownik odpowiada za jego właściwy stan techniczny i jednocześnie swoje bezpieczeństwo.

Najważniejsze elementy roweru

W pierwszej kolejności należy zadbać o opony, sprawdzić ich trwałość, przejrzeć pod względem uszkodzeń, ocenić stan bieżnika. Bardzo ważne są hamulce, zapewniające rowerzyście bezpieczeństwo. Sprawdzenie, czy działają, ewentualnie wymiana starych i zużytych części to bardzo ważna czynność przed każdą dłuższą wyprawą. Pamiętać należy o nasmarowaniu łańcucha, bez którego nie wybierzemy się na żadną przejażdżkę. Przerzutki tylne rowerowe często się zużywają dlatego zaleca się ich przegląd i regulację.

Bezpieczeństwo na drodze

Przygotowując się do rowerowych wypraw koniecznie trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Światło przednie i tylne, odblaski rowerowe i kask to podstawowe elementy każdego użytkownika roweru.

Rower jest doskonałym i zdrowym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo jest kwestią nadrzędną i każdy rowerzysta powinien o niej pamiętać.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 8 =